NEWBALLKAN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

 

 Edvin Rama ky Malokk i pandreqshem.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

Edvin Rama ky Malokk i pandreqshem. Empty
MesazhTitulli: Edvin Rama ky Malokk i pandreqshem.   Edvin Rama ky Malokk i pandreqshem. EmptyTue May 29, 2012 8:32 am

Ėshtė konstatim i thjeshtė fakti qė kreu i opozitės shqiptare, Edi Rama, po viziton ca si shpesh pėrgjatė kėsaj krize ekonomike, Greqinė. Me ftesė apo pa ftesė zyrtare, kryetari i Partisė Socialiste sapo gjen mundėsinė udhėton drejt vendit fqinj jugor pėr tė marrė pjesė nė konferenca politike, nga ku dhe sulmon jashtė kontekstit qeverinė e drejtuar nga kryeministri Sali Berisha. Dje, pėr shembull Rama mori pjesė nė forumin “Europa mes meje dhe teje”, ku u qau hallin tė pranishmėve pėr marrėdhėniet e vėshtira me maxhorancėn. “Qeveria dhe kryeministri nuk po i pėrgjigjen, kėrkesės sė natyrshme publike pėr ta pasur statusin e kandidatit nė vjeshtė, as thirrjeve tė Parlamentit Europian, as thirrjeve tė Komisionit Europian, as thirrjeve tė opozitės pėr ti bėrė ato reforma qė janė pėrcaktuar si kusht”, u tha Rama organizatorėve grekė, qė kishin ftuar dhe kryetari i grupit parlamentar socialist e demokrat nė Parlamentin Europian, Hanes Svoboda si dhe Stavro Lambrinisids, ish-ministri i jashtėm grek. Ndėrkohė, Greqia qė pėr vite me radhė ka jetuar mbi mundėsitė e saj reale, nė sajė tė trukimit tė statistikave financiare dhe marrjes borxh nga kreditorėt privatė apo institucionet ndėrkombėtare, ėshtė nė prag tė falimentimit si shtet. Vendi fqinj gjendet sot i zhytur nė njė kaos ekonomik dhe pensionet e rrogat janė gjithnjė e nė ulje. Mundėsia e saj pėr tė shlyer borxhet janė tė pakta, aq sa kohėt e fundit po flitet pėr dalje tė saj nga eurozona dhe rikthimin tek dhrahmia. Nė zgjedhjet e fundit parlamentare tė 6 majit, favorizuan mė shumė partitė e ekstremit tė majtė dhe tė djathtė, ēka detyroi ri-thirrjen e zgjedhjeve tė reja me 17 qershor, pas dėshtimit tė negociatave pėr formimin e njė qeverie. Kuptohet vetiu, Greqia ėshtė vendi i fundit ku mund tė shkohet pėr tė folur pėr politikė apo pėr tė marrė eksperiencė pozitive. Partia homologe e PS nė Greqi, PASOK, ėshtė jo fort mirė nė sondazhet dhe shihet si njė ndėr fajtore kryesore tė krizės ekonomike. Afėrmendsh qeveritė e shumta socialiste e kanė ēuar vendin fqinj nė njė kolaps tė vėrtetė financiar. E fundit nė listė ishte qeveria e majtė “Papandreu”, e cila edhe pse i mori votat pėr tė shpėtuar vendin bėri tė kundėrtėn, duke e ēuar Greqinė nė njė recesion tė thellė ekonomik me pasojė tė tmerrshme pėr rajonin dhe eurozonėn. Prandaj, Edi Rama bėn mirė tė shikojė eksperienca tė tjera tė majta. Kriza e ekonomisė greke po detyron shumė shqiptarė qė prej vitesh kanė punuar nė Greqi tė shohin mundėsitė tė kthehen nė Shqipėri, shkruante para ca javėsh revista prestigjiozja britanike, “The Economist”. Sidoqoftė kėto vizita tė Ramės nė Greqi janė parė nė disa funksione. Njė prej tyre ėshtė rekrutimi i militantėve qė lėvizin andej-kėtej sa herė thirren pėr tė protestuar nė bulevardin e Tiranės. Kjo u pa shumė mirė nė demonstratėn e dhunshme tė 21 janarit, ku u vėrtetua fatkeqėsisht nga vdekja nė rrethana tė panjohura e njėrit prej protestuesve tė ardhur posaēėrisht nga Greqia
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://newballkan.albanianforum.net
 
Edvin Rama ky Malokk i pandreqshem.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: