NEWBALLKAN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

 

 Lirak Bejko viktime e Edvin Rames.Pse Rama financoj dergimin ne Itali !

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

Lirak Bejko viktime e Edvin Rames.Pse Rama financoj dergimin ne Itali ! Empty
MesazhTitulli: Lirak Bejko viktime e Edvin Rames.Pse Rama financoj dergimin ne Itali !   Lirak Bejko viktime e Edvin Rames.Pse Rama financoj dergimin ne Itali ! EmptyMon Nov 05, 2012 12:46 am

Edi Rama ka nxituar tė pėrmendė njė numėr viktimash, si autorėsi indirekte e ekzekutivit, por si nė njė ushtrim psikologjik, ai nė fakt evokon pėrgjegjėsinė e tij pėr kėto vdekje. Shishet e benzinės qė iu ēuan Lirak Bejkos pėr ta pėrdorur si njė mekanizėm politik e elektoral, pėrsėrisin pėrvojėn e 21 janarit dhe evokojnė traditėn e Enver Hoxhės, i cili nė dhjetėra raste shfaqi moralin bolshevik, qė tė vret natėn e tė qan ditėn

Edi Rama hedh gurin dhe fsheh dorėn pėr pasojat e lėna tė grevės politike sė nisur gati dy muaj mė parė pėr qėllime elektorale nga njė grup i papėrgjegjshėm individėsh, tė kategorizuar nė shtresėn e ish tė pėrndjekurve politikė. Mirėpo greva e stisur pėr motive tė dobėta financiare dhe interesa tė ngushta politike tė Partisė Socialiste u mbyll me njė tė vdekur (Lirak Bejko) nė kushtet e vetėflijimit dhe tjetri (Gjergj Ndreca) i mbijetoi flakėve tė vėna nga zjarrvėnėsi me tre emra, qė mė shumė njihet si, Perikli Shqevi, por herė-herė edhe si Pal Shtjefni. Kryetar i kėsaj greve ishte Skėnder Tufa, njė i njohur i drejtėsisė shqiptare 8 vite mė parė, ku arrestua dhe u dėnua pėr trafikim tė qenieve njerėzore dhe ushtrim tė prostitucionit. Gjithashtu, njė tjetėr eksponent i grevės sė urisė, Asllan Patrioti ka vuajtur vitet e burgut nė diktaturė pasi ėshtė akuzuar pėr pėrdhunim. Pra, nė tėrėsi, greva 31 ditore jo domosdo ka patur nė thelb interesat e shtresės sė ish tė pėrndjekurve politik, tė cilėt kanė vuajtur internimin dhe burgjet e diktaturės sepse besonin tek ideali i lirisė. Shoqatat e ish tė pėrndjekurve u distancuan jo vetėm nga aktet tragjike tė vetėflijimit, por mbajtėn qėndrim edhe ndaj protestės-grevė, duke e cilėsuar atė si tė frymėzuar politikisht dhe larg interesave tė vėrteta qė kanė tė pėrndjekurit. Megjithatė logjika e shfrytėzimit tė personave qė s’kanė asgjė pėr tė humbur pėrpos jetės sė tyre nė luftėn politike pėr marrjen e pushtetit jo me votė, ėshtė nė kodin gjenetik tė Partisė Socialiste si trashėgimtare e Partisė Punės. A nuk ishte Enver Hoxha me mentorėt e tij jugosllavė qė rekrutonin nė parti dhe veprimtari kriminale persona me rrezikshmėri tė lartė shoqėrore si Myslym Peza, Koēi Xoxe, Nako Spiro, Llambi Peēini, Kadri Hazbiu, Mehmet Shehu pėr tė marrė pushtetin? A nuk ishte Enver Hoxha qė pasi i lavdėroi mirė e mirė pėr zellin e tyre nė mbledhje dhe konferenca partie, mė pas i dėrgonte nė plumb apo i burgoste pėr hiēgjė? A nuk ėshtė e njėjta logjikė e Edi Ramės mė 21 janar tė 2011, ku thirri nė demonstratėn e dhunshme me grupe njerėzish qė kishin “agjendė tjetėr”, tė pėrbėrė nga individė me rrezikshmėri tė lartė shoqėrore dhe pasi sulmuan pėr tė djegur kryeministrinė dhe marrjen e pushtetit me dhunė duke pėrmbysur rendin kushtetues, ku mbetėn tė vrarė 4 panafakė nė pėrpallje me forcat e sigurisė sė institucioneve, njė javė tė pas organizoi njė tjetėr demonstratė pėrkundėr rekomandimeve ndėrkombėtare pėr tė pėrkujtuar “heronj” e saj? A nuk ėshtė Edi Rama qė stimuloi dhe mediatizoi njė grevė urie me 10 persona ish tė pėrndjekur politikė, disa me precedentė penalė nė kohėt e fundit, njė ditė pėrpara rekomandimit tė marrjes sė Statusit tė vendi Kandidat vetėm e vetėm pėr tė zhurmuar gėzimin e milionave shqiptarėve - duke qarė virtualisht Lirak Bejkon? ...Edi Rama ėshtė njė politikan pa lot, edhe tė qarėn e ka virtuale, nė rrjetin social tėitter. Ai nxitohet tė pėrmendė njė numėr viktimash, si autorėsi indirekte e ekzekutivit, por si nė njė ushtrim psikologjik, ai nė fakt evokon pėrgjegjėsinė e tij pėr kėto vdekje. Shishet e benzinės qė iu ēuan Lirak Bejkos pėr ta pėrdorur si njė mekanizėm politik e elektoral pėrsėrisin pėrvojėn e 21 janarit dhe evokojnė traditėn e Enver Hoxhės, i cili nė dhjetėra raste shfaq moralin bolshevik, qė tė vret natėn e tė qan ditėn. Nė vend qė t’i kėrkojė ndjesė tė gjithė shqiptarėve pėr krimet ēnjerėzore qė etėrit e tyre ushtruan ndaj tė gjithė atyre qė besonin tek liria dhe zhvillimi evropian i Shqipėrisė, Partia Socialiste po bėn tė kundėrtėn; po tenton t’i cilėsojė tė pėrndjekurit sėrish si gjahun qė duhet pėrndjekur, internuar dhe vetėflijuar. Kjo pikėrisht nė vitin 2012-ė, kur koncepti i socializmit thuajse ka vdekur, ose ėshtė nė grahmat e fundit tė mbijetesės, nė mendje ndryshkurat tė pinjollėve tė regjimit, me tė cilėt pėrbehet kupola e PS, xhelatėt rikthehet nė vendin e krimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://newballkan.albanianforum.net
 
Lirak Bejko viktime e Edvin Rames.Pse Rama financoj dergimin ne Itali !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: