NEWBALLKAN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

 

 Hiprokrizi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

Hiprokrizi Empty
MesazhTitulli: Hiprokrizi   Hiprokrizi EmptySat Jan 25, 2014 3:36 pm

Kthehuni nga vetvetja, kthehuni rreth vetvetes, shikoni se si njerėzit me dy fytyra pėr rreth jush ia shesin apo mė mirė te themi ia huazojnė shpirtin “dreqit” nė mėnyrė qė para njerėzve tė paraqitėn dhe kinse tė tregtojnė dhe blejnė mallra tė shtrenjta, vetura luksoze, janė nė shoqėri me femra bukuroshe, e me siguri njeriu duhet tė mendoj dhe ketė logjikė pėr kėtė se ēfarė jete kanė dhe bėjnė ky lloj njerėzish nė realitet".

Shumė herė duke menduar pėr natyrėn njerėzore dhe personalitetin e tyre, unė shpesh herė ndalem tek njė fenomen qe mendojė se nė masė tė madhe e kanė te gjithė njerėzit, pra mendojė se nė raste tė caktuara tė gjithė njerėzit janė hipokrit! -E dimė se ēfarė ėshtė hipokrizia, pra vjen nga fjala greke shtirje! Hipokrit: Qė shtiret sikur ėshtė i mirė, i virtytshėm e i dashur, me qėllim qė tė gėnjejė tė tjerėt; qė mban qėndrim me dy faqe, shtirak, shtinjak; qė nuk i shpreh haptas ndjenjat, bindjet ose qėllimet e vėrteta. -Hipokrizi mund tė thuhet nė rast se njė person ėshtė hipokrit kur veprimet e tij kundėrshtojnė besimet e brendshme dhe qėndrimet e pohimeve tė tij apo anasjelltas, pra kemi tė bėjmė me njerėz qė duan tė manipulojnė me tė tjerėt pėr tė krijuar njė figurė pozitive tek ata, pėr njė interes tė caktuar! Hipokrizi: Tė qenėt hipokrit, vesi i atij qė mban qėndrim me dy faqe; fjalė, sjellje a diēka tjetėr e rreme, qė synon tė mashtrojė tė tjerėt. -Pėr kėtė kategori njerėzish njė gjė ėshtė e sigurt: pėrfitimi nė mėnyra tė ndryshme, mėnyra tė cilat nuk pėrkojnė me moralin, se pėr kėtė ata edhe shtrembėrojnė tė vėrtetėn dhe mundohen tė pėrshtatėn sa pėr sy e faqe! Hipokrizia ėshtė veprimi dėnues apo thirrje pėr dėnim e njė personi tjetėr kur qortuesi ėshtė fajtor i veprimit pėr tė cilin ai kėrkon qė i padituri (i akuzuari) tė dėnohet. Hipokrizia ėshtė shtirja e njė njeriu qė pohon se zotėron cilėsi, (virtyte, morale, besime, parime,) mendime apo ndjenja qė nė tė vėrtetė nuk i ka. Njė njeri ėshtė hipokrit kur veprimet e tij kundėrshtojnė besimet e brendshme dhe pohimet e tij apo anasjelltas. Hipokrizia pėrdor manipulimin e njerėzve tė tjerė apo mbajtjen e njė figure pozitive tė vetvetes tek tė tjerėt apo pėr vetveten. Nė psikologji, sjellja hipokrite lidhet ngushtė me gabimin cilėsues themeltar: njerėzit anojnė ti shpjegojnė veprimet e tyre sipas rrethanės nė tė cilėn ndodhėn, duke ēuar nė gjykimin e tė tjerėve e ndėrkohė nė pėrligjjen apo (justifikimin) e veprimeve tė tyre. Po ashtu, te disa njerėz nė tė vėrtetė vėrejnė se kanė njė karakter tė sėmurė tė cilin e prezantojnė tek njerėz tjerė. Kjo quhet projeksion psikologjik.

Hipokrizia ėshtė veprimi apo gjendja e tė pamohuarit e tė qenurit mė i mirė se dikush apo tė ketė ndjenja apo besime tė cilat njė njeri nuk i ka. Hipokrizia mė sė miri mund tė hetohet tek njerėzit e ultė. Kur ti je pėr ēdo ditė me ta dhe pėrcjellė ato krijesa si ato mundohen tė paraqiten nė formėn me tė mirė, mundohen tė pėrdorin fjalor, fjalor me tė cilin kur ti do dėgjosh do tė tė duket se ke te besh me parazitė tė rrezikshėm apo mė mire tė themi me insekte tė pa zhvillueme dhe me kėtė mund t'i definosh si dyfytyrėsha edhe pse ndoshta ky emėrtim ėshtė shumė i butė pėr kėta tipa njerėzish e qė ne ditėt bashkėkohore si duket shtohen apo mė mirė tė themi rriten nė sasi. Tė gjithė qeniet njerėzore duhet pranuar kanė pak nė shpirt hipokrizinė apo tė themi simulimin e kjo ėshtė krejt pasojė e rrethit ku jetojmė dhe se ky rreth kėrkon kėtė nga ne e ne jemi ata tė cilėt e servojmė. Por ėshtė shumė e rrezikshme kur hipokrizia si nė ditėt e sotme te shumė qenie njerėzore ka kaluar nė mėnyrė tė jetesės. Ēka mendoni ju me kėtė? Mirėpo ėshtė interesant tė dihet se si reagojnė hipokritėt kur shohin dyfytyrėsitė e tė tjerėve apo tė themi kėta dyfytyrėshat tanė kur takohen me hipokritet tjerė, kur ata fillojnė edhe kėtyre tua bėjnė jetėn banale? “Kthehuni nga vetvetja, kthehuni rreth vetvetes, shikoni se si njerėzit me dy fytyra pėr rreth jush ia shesin apo mė mirė te themi ia huazojnė shpirtin “dreqit” nė mėnyrė qė para njerėzve tė paraqitėn dhe kinse tė tregtojnė dhe blejnė mallra tė shtrenjta, vetura luksoze, janė nė shoqėri me femra bukuroshe, e me siguri njeriu duhet tė mendoj dhe ketė logjikė pėr kėtė se ēfarė jete kanė dhe bėjnė ky lloj njerėzish nė realitet". O njerėz me dy fytyra mos t'i quajmė hipokrit kthehuni nga vetvetja, kjo ėshtė rruga mė e drejtė dhe mė e ndershme, kjo ėshtė ajo ēka na mban nė jetė sepse dyfytyrėsia apo hipokrizia na ndan, na benė jo njerėz. Mendohuni pakėz dhe logjikoni me atė mendjen e juaj tė sėmurė se nė rrethin tuaj shumica e njerėzve jetojnė jetė tė lumtur, as njė burrė nuk mashtron gruan e tij, asnjė grua nuk luan me nderin e burrit, edhe kėta pra bėjnė jetė, asnjė nuk pretendon se ėshtė ai i cili do jetė shpėtimtari i atyre qė e rrethojnė por do jetė njė prej atyre qė do jetoj jetėn sė bashku me ta. Por ju jeni ata qė jeni kundėr kėtyre e ju duket se kėta janė ata qė jeni ju! Kėta janė tė sinqertė, kėta janė tė njerėzishėm, por ku jeni ju???.... Mendoj se ky lloj i njerėzve apo mė mire tu them qenieve njerėzore ėshtė rreziku permanent pėr njė shoqėri njerėzore. Duhet tė risocializohen kėta se pėrndryshe shoqėria njerėzore do ta ketė tė vėshtirė po qė se kėta rekrutojnė nė radhėt e tyre elemente tė reja tė rrezikshme pėr shoqėrinė normale njerėzore...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://newballkan.albanianforum.net
 
Hiprokrizi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: BISEDA DHE DISKUTIME :: Kurjozitete-
Kėrce tek: