NEWBALLKAN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

 

 Hudhra me Alkool ,Receta

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

Hudhra me Alkool ,Receta  Empty
MesazhTitulli: Hudhra me Alkool ,Receta    Hudhra me Alkool ,Receta  EmptyMon Aug 11, 2014 8:44 am

Kjo kurė ėshtė e pėrshtatshėm pėr tė gjithė organizmin nė pėrgjithėsi: mban venat elastike dhe i liron nga kolesterolit, parandalon infarktin nė zemėr dhe kancerin, mban zemrėn tuaj tė shėndetshme, pėrmirėson shikimin dhe eliminon dhimbjet e kokės. Kjo recetė e lashtė ėshtė njė rigjenerator i fuqishėm i organizmit, kujdeset pėr ēdo problem tė traktit gastro-intestinale, hipertensionit, ērregullimet bronko-pneumonare, heq yndyrat nė gjak, pėrmirėson metabolizmin, ul peshėn e trupit, kthjellon mendjen dhe rrit potencėn seksuale.

Pėrgatitja Lani dhe shtrydhni 350 gramė hudhėr organike (hudhėr fshati). Mė pas vendoseni atė nė njė enė qelqi dhe bashkojeni me 300 gramė alkool tė pastėr. Alkooli duhet tė jetė 95 gradė. Pasi ti pėrzieni bashkė, lėreni kėtė masė pėr dhjetė ditė nė frigorifer. Nė ditėn e 11tė kulloni lėngun e kėsaj ene me napė, mos pėrdorni kulluese me pėrmbajtje metalike. Pasi e keni kulluar lėreni edhe 3 ditė tė tjera lėngun nė frigorifer dhe pastaj nisni tė pėrdorni kurėn.

Pėrdorimi Dozat e kėtij ilaēi do ti pėrzieni me 50 ml ujė ose ¼ e gotės me ujė. Konsumohet pėrpara vakteve.

Dita 1: njė pikė nė mėngjes, 2 nė drekė dhe 3 pika nė darkė. Dita 2: 4 pika nė mėngjes, 5 pėr drekė, 6 nė darkė. Dita 3: 7 pika nė mėngjes, 8 pika nė drekė, 9 pika nė darkė

Kjo rritje vazhdon deri nė ditėn qė ju tė konsumoni 33 pika nė mėngjes, 34 nė drekė dhe 35 nė darkė.

Nė kėtė pikė fillon zbritja, ulet doza. 35 pika nė mėngjes, 34 nė drekė, 33 pėr darkė deri nė ditėn e 10 me 3 pika nė mėngjes, 2 nė drekė ,1 nė darkė.

Nėse pėrgatitja nuk ka mbaruar ju mund tė vazhdoni ta konsumoni, njė herė nė ditė nga 25 pika. Ėshtė e rekomanduar qė ky trajtim tė bėhet njė herė nė 5 vjet. Rekomandohet qė tė konsumoni shumė ujė gjatė kohės qė pini kėtė ilaē...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://newballkan.albanianforum.net
 
Hudhra me Alkool ,Receta
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: Shkencat Natyrore, Shoqerore dhe Ekonomike :: Trupi dhe Shendeti-
Kėrce tek: