NEWBALLKAN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

 

 Sekreti i Jetes 2

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

Sekreti i Jetes 2 Empty
MesazhTitulli: Sekreti i Jetes 2   Sekreti i Jetes 2 EmptySat Jan 25, 2014 3:16 pm

Ėshtė ndjenja ajo qė krijon tėrheqjen, jo vetėm imazhi apo mendimi. Shumė njerėz mendojnė se nėse kanė mendime optimiste, ose nėse pėrfytyrojnė atė qė duan kjo mjafton. Por nėse e bėni kėtė pa u ndjerė i shpėrblyer, pa jetuar njė gjendje gėzimi apo dashurie, nuk e krijoni fuqinė e duhur.

Ē'mund tė bėni tani pėr ta ndryshuar gjendjen tuaj ?

Mund tė pėrmendim dy-tre mėnyra tė thjeshta. Sė pari: filloni tė bėni njė listė gjėrash pėr tė cilat jeni mirėnjohės. Filloni me kėtė sepse kjo jua ndryshon energjinė, fillon t'ju ndryshojė mendimet. Para kėtij ushtrimi mund tė jeni tė pėrqendruar nė atė qė nuk keni, nė ankesat dhe nė problemet qė keni. Kur ta bėni kėtė ushtrim, do tė filloni tė shkoni nė njė drejtim tjetėr, do tė filloni tė ndjeheni mirėnjohės pėr gjėrat pėr tė cilat ndjeheni mirė. Sa mė mirėnjohės tė ndjeheni, aq mė shumė gjėra tė mira do tė tėrhiqni rreth vetes. Sepse kjo ėshtė ndjenja qė duhet tė keni dhe me tė cilėn duhet tė zgjoheni ēdo mėngjes. Mirėnjohja ėshtė mėnyra mė e mirė pėr t'i shtuar gjėrat e mira nė jetė. Sapo tė filloni tė ndjeheni ndryshe rreth asaj qė keni, dhe jeni mirėnjohės, do tė filloni tė tėrhiqni rreth vetes edhe mė shumė gjėra tė cilat i pėlqeni. Zoti ka thėnė: Nėse falėnderoni (tregohuni mirėnjohės), Unė (Zoti) do t'jua shtoj... Kurani 14;7 Njė shembull interesant pėr ligjin e tėrheqjes ėshtė eksperimenti i realizuar mbi atletėt olimpikė i quajtur: " Prova vizuale motorike ". Gjėja interesante e kėsaj prove ishte se u morėn atletėt olimpik dhe u lidhėn me pajisjet e sofistikuara. I kėrkuan ta bėnin garėn e tyre vetėm me mendje. Rezultatet ishin tė pabesueshme. Gjatė garės tė njėjtėt muskuj lėvizėn nė tė njėjtėn sekuencė, ashtu siē do tė bėnin nė tė vėrtetė. Si ėshtė e mundur kjo? Mendja s'e dallon nėse po e bėni vėrtet garėn, apo ėshtė thjesht stėrvitje. Nėse keni qenė atje me mendje, do tė shkoni edhe me trup. " Kur pėrfytyroni, atėherė materializoni ". Denis Uaiti (Psikolog) Ėshtė ndjenja ajo qė krijon tėrheqjen, jo vetėm imazhi apo mendimi. Shumė njerėz mendojnė se nėse kanė mendime optimiste, ose nėse pėrfytyrojnė atė qė duan kjo mjafton. Por nėse e bėni kėtė pa u ndjerė i shpėrblyer, pa jetuar njė gjendje gėzimi apo dashurie, nuk e krijoni fuqinė e duhur. Pėrcaktoje qartė dhe me fuqi ndjenjėn tėnde dhe qėndroi besnik dhe i palėkundur asaj. Kjo ndjenjė dhe ky vizion i brendshėm, do tė fillojė tė jetė njė dritare e hapur nėpėrmjet sė cilės fuqia e universit do tė fillojė tė shprehet tek ju. " Se ēfarė ėshtė kjo fuqi s'e di, di vetėm qė ajo ekziston." B. Hill Detyra jonė nuk ėshtė tė kuptojmė "si "- nė, ajo do tė dalė nga pėrkushtimi dhe besimi tek realizimi i saj. Ju do tė doni ta bėni ēdo ditė, por ėshtė kontradiktore fakti qė kjo mund t'ju duket si njė detyrė. Gjėja mė e rėndėsishme pėr sekretin ėshtė tė ndjeheni mirė. Ju doni tė ndjeheni i gėzuar nga ky proēes, doni tė jeni nė humor tė mirė, tė lumtur dhe nė harmoni sa mė shumė tė jetė e mundur. Ndryshimi i vetėm mes njerėzve qė jetojnė nė magjinė e jetės dhe atyre qė nuk jetojnė kėshtu, ėshtė se njerėzit qė jetojnė me magjinė e jetės kanė krijuar njė manual jetese. Ata janė mėsuar duke pėrdorur "ligjin e tėrheqjes" dhe atyre u ndodhin gjėra magjike kudo qė tė shkojnė. Sepse ata kujtohen ta pėrdorin sekreti, dhe e pėrdorin atė gjatė gjithė kohės. Disa njerėz e pėrdorin pėr pak kohė dhe janė tė aftė, ata thonė; "jam i entuziazmuar, tani e mėsova dhe do ta ndryshoj jetėn." Por fillimisht rezultatet nuk duken nė horizont, dhe sapo shfaqen rezultatet e para sipėrfaqėsore, dikush duke parė kėto pak rezultate mund tė thotė: " Kjo nuk bėn " dhe e dini se ē'thotė universi ? " Dėshira jote ėshtė urdhėr pėr mua." Rezultatet ikin dhe gjendja rikthehet si mė parė. Bėni pak durim nė mėnyrė qė tė keni rezultate tė plota. " Imagjinata ėshtė gjithēka, parashikim i tėrheqjeve tė ardhshme." A. Ajnshtajn Vendosni se ēfarė do tė dėshironit. Besoni se mund ta keni, besoni se e meritoni, besoni se ėshtė e mundur pėr ju. Pastaj mbyllni sytė ēdo ditė pėr disa minuta, dhe pėrfytyrojeni atė sikur e keni. Dilni nga kjo dhe pėrqendrohuni te gjėrat pėr tė cilat jeni mirėnjohės dhe falėnderojeni Zotin pėr kėto mirėsi, gėzohuni, pastaj jetoni ditėn tuaj. Transmetojani kėtė mesazh nė univers dhe rezultatet do tė vijnė. " Ēfarėdo qė tė sajojė mendja e njeriut, mund ta arrijė atė." W. Klementston Duhet t'i vini vetes njė qėllim aq tė madh sa qė po ta arrinit do t'ju trulloste. Edhe pse ju nuk shihni para jush asnjė mundėsi, asnjė strategji, deklarojeni atė dhe besoni tek realizimi i saj, bėni sikur tashmė ėshtė e vėrtetė dhe lėshojeni nė univers, pėrfytyroni sikur qėllimi ėshtė arritur, dhe kjo do tė ndodhė mė pas. Ky sinjal i fuqishėm do tė tėrheqė pranė jush njerėzit, rrethanat,paratė, biznesin… suksesin tuaj. Shumica e njerėzve duan tė ēlirohen nga borxhet, por kjo do t'ju mbajė me borxhe pėrgjithmonė. Do tėrhiqni atė qė keni nė mėndje. Ju do tė thoni: " Po mendoja tė ēlirohesha nga borxhet ". Nuk ka rėndėsi nėse keni thėnė "ēlirim" apo "hyrje nė borxhe". Nėse keni nė mėndje borxhe, borxhe do tė tėrhiqni. Ankesat tuaja do tjua shtojnė problemin edhe mė shumė. Kur ju pėrqendroheni tek mungesat, te gjėrat qė s'i keni, ankoheni pėr to nė familje apo diskutoni pėr to me miqtė tuaj, nė fakt s'do t'ja dilni kurrė, sepse filloni tė tėrhiqni mė shumė nga ato qė s'keni. Nėse doni bollėk dhe prosperitet atėherė pėrqendrohuni tek ato qė doni. P.sh. nėse jeni mėsuar me idenė: "Duhet punuar shumė pėr tė fituar ca para", atėherė zėvendėsojeni kėtė me: "Paraja vjen lehtė dhe shpesh" pavarėsisht se mendje juaj mund t'ju thotė: "Gėnjeshtar, s'ėshtė e vėrtetė". Fillimisht nė mendjen tuaj do tė fillojė tė ndodh njė "lojė tenisi" ndėrmjet jush dhe mendjes tuaj deri sa tė triumfoni, dhe ideja e re tė instalohet nė mendjen tuaj. Shumė njerėz fitojnė shumė para, por rrethanat dhe lidhjet e tyre ta shpifin. Kjo s'ėshtė pasuri e vėrtetė, mund t'i shkoni prapa parasė dhe tė bėheni i pasur, por kjo nuk ju siguron atė qė doni. Nuk po themi se paraja s'ėshtė pjesė e pasurisė, por ajo ėshtė vetėm njėra nga pjesėt. Ka dhe njerėz tė tjerė qė janė shpirtėror, por ata janė tė sėmurė dhe trokė gjithmonė. Dhe as kjo s'ėshtė pasuri e plotė. Jeta supozohet qė tė jetė e bollshme nė tė gjitha fushat. Pasuria, shėndeti, puna apo njeriu qė duam, nuk na sigurojnė gjithmonė lumturi. Sa e sa njerėz i kanė kėto, por atyre i mungon lumturia. Por pse ndodh kjo ? Kjo sepse nuk dijmė se ē'duhet tė kėrkojmė. Pasuria e vėrtetė ėshtė ajo qė bashkon gėzimin, lumturinė e brendshme me pasurinė dhe bollėkun e jashtėm. Duhet kuptuar se gjendja e brendshme ėshtė mė e rėndėsishme se e jashtmja, por tė dyja janė tė nevojshme dhe se balanca ndėrmjet tyre sjell lumturinė e vėrtetė dhe tė qėndrueshme. Nė lidhjet me njerėzit dhe marrėdhėniet me ta, njė pikė e rėndėsishme ėshtė qė ju tė kuptoni veten. Si prisni qė dikush tjetėr ta pėlqejė shoqėrinė me ju, kur ju nuk e pėlqeni atė as vetė ? A e trajtoni ju veten siē pėlqeni t'ju trajtojnė tė tjerėt ? Ju bėni zgjidhje pėr veten tuaj, s'duhet tė mendoni pėr tjetrin: " Ju mė jeni borxhli, duhet tė mė jepni mė tepėr ". Jepini mė shumė vetes, gjeni kohė pėr t'i dhėnė vetes qė ta mbushni veten deri nė limit, qė tė keni mė bollėk dhe tė merrni mė tepėr. Atė qė mendoni pėr veten, atė do ta tėrhiqni. Po tė doni veten, do tė doni edhe tė tjerėt. Nė lidhjet me njerėzit, ne jemi mėsuar tė ankohemi pėr tė tjerėt. Pėrqendrohemi gjithmonė te tjetri, kjo ėshtė gabimi. Qė njė lidhje tė funksionojė duhet tė pėrqendroheni tek gjėrat qė ju pėlqejnė tek tjetri. Kur tė pėrqendrohemi te gjėrat qė na pėlqejnė, ato do tė shtohen. Gėzimi juaj gjendet brenda jush, pėrdoreni.

Ndikimi i mendimeve tona

Ėshtė e rėndėsishme tė dimė qė trupi ynė ėshtė produkt i mendimeve tona. Mjekėsia shkencore po fillon tė kuptojė se deri nė ē'gradė natyra e mendimeve dhe emocioneve pėrcakton substancėn fizike, strukturėn dhe funksionin e trupave tanė. Nė artin kurativ njihet efekti "plasibo". Supozohet qė "plasibo" tė jetė diēka qė s'jep efekt nė trup. Si p.sh njė tabletė sheqeri, apo diēka tjetėr. I thoni pacientit se ky ilaē ka njė efekt tė caktuar dhe ndodh qė "plasibo" tė japė atė efekt, madje edhe mė tepėr sesa mjekimi specifik pėr atė sėmundje. Ėshtė zbuluar qė mėndja njerėzore ėshtė faktori mė i madh nė artet kurative, ndonjėherė mė shumė se mjekimet. Por kjo s'do tė thotė se duhet ta mohoni mjekėsinė, pasi format e shėrimit janė tė shumėllojshme. Ēdo formė shėrimi e ka njė vend, dhe efektet e saj mund tė janė provuar. Ka me mijėra diagnoza dhe sėmundje. Ato janė pika e dobėt, janė rezultati i njė gjėje, stresit. Kur i vini shumė presion zinxhirit, i vini shumė stres sistemit dhe njėra nga hallkat kėputet, kjo ndodh edhe tek njeriu. Filozofia jonė krijon sėmundje, pėr tė na treguar se kemi njė perspektivė tė ēekuilibruar qė nuk ndiejmė dashuri dhe nuk jemi mirėnjohės. Pra nuk tregohemi falėnderues pėr mirėsitė qė kemi, por pėrqendrohemi te e keqja dhe i harrojmė tė mirat qė na rrethojnė. Kur njė njeri shfaq simptoma sėmundjeje, ai mund t'i largojė kėto me forcėn e besimit dhe mendimet e tij pozitive. Ne kemi brenda vetes njė program themelor, quhet vetėshėrimi. Nėse ke njė plagė, ajo mund tė mbyllet. Po pate njė infeksion bakterial, sistemi imunitar vepron dhe mund ta eliminojė atė. Sistemi imunitar ėshtė krijuar qė trupi tė shėrojė vetveten. Sėmundja nuk mund tė jetojė nė njė trup qė ėshtė nė gjendje tė shėndetshme emocionale. Trupi juaj hedh me miliona qeliza ēdo sekondė dhe krijon me mijra tė tjera. Disa pjesė tė trupit tonė zėvendėsohen ēdo ditė, pjesė tė tjerat duan disa muaj, tė tjerat disa vite. Por brenda pak vitesh do tė keni njė trup krejt tė ri. Nėse keni njė sėmundje dhe po pėrqendroheni te ajo duke i folur njerėzve pėr tė, nė fakt do tė krijoni mė shumė qeliza tė asaj sėmundje. Pėrfytyrojeni veten duke jetuar nė njė trup shumė tė shėndetshėm dhe lėreni doktorin tė merret me tė. Kur njė njeri pėrqendrohet tek ajo qė s'shkon mirė dhe tek simptomat e saj, do t'i pėrshpejtojė ato. Shėrimi s'do tė vijė deri sa ta zhvendosė mendimin e tij nga tė qėnit i sėmurė nė tė qėnit i shėndetshėm, sepse ky ėshtė ligji i tėrheqjes. Mendimet mė tė lumtura tė ēojnė tek njė biokimi mė e lumtur. Njė trup mė i lumtur ėshtė mė i shėndetshėm. Mendimet negative dhe stresi janė vėrtetuar se pėrkeqėsojnė trupin dhe funksionet natyrore tė tij. Janė mendimet dhe emocionet tona ato qė rimblidhen, riorganizohen dhe ndikojnė nė rikrijimin e vazhdueshėm tė trupit tonė. Hiqeni stresin fiziologjik nga trupi dhe trupi do tė bėjė atė qė ka pėr detyrė, do ta shėrojė veten, Zoti ka krijuar nė trupin tonė sistemin imunitar i cili reagon ndaj ēdo sėmundje. Kanė ndodhur ēudira me kėtė, janė shėruar sėmundje tė rėnda qė nuk mendohej se mund tė shėroheshin. Forca e besimi tuaj ju ndihmon tė shėroheni. Njeriu shndėrrohet nė atė pėr tė cilėn mendon. Mendoni shėrimin dhe ai do t'ju vijė. Njerėzit kanė njė tendencė, pėr t'i parė gjėrat qė duan, dhe thonė: " Po ajo mė pėlqen, atė e dua ". Por ata shohin edhe gjėrat qė nuk i duan dhe i japin po aq energji, nė mos edhe mė shumė, me idenė se mund ta vulosin kėtė, ta eliminojnė, dhe ta harrojnė. Nė shoqėrinė tonė ne jemi tė kėnaqur me luftėn kundėr ēdo sėmundjeje tė rėndė, kundėr luftėrave dhe ēdo fenomeni qė nuk e duam. Gjėrat nė tė cilat pėrqendrohemi bėhen realitet. Nėse jemi shumė tė nevrikosur pėr njė luftė qė po vazhdon, konflikt apo vuajtje, po i shtojmė energji edhe mė tepėr asaj. Kjo krijon vetėm rezistencė. Njė shprehje e urtė thotė: "Asaj qė i reziston, ajo insiston tė ndodhė edhe mė shumė." S'ka kuptim qė t'i japim tė gjithė energjitė tona problemeve tona. Veproni ndryshe. Nėse jeni kundėr luftės atėherė ju jeni pro paqes. Nėse jeni kundėr urisė atėherė jeni pro njerėzve qė tė kenė mė shumė pėr tė ngrėnė. Nėse jeni kundėr njė politikani tė caktuar, atėherė jeni pro njė kundėrshtarit tė tij politik. Pra pėrqendrojini energjitė tuaja nė drejtimin pozitiv tė gjėrave. Shpesh zgjedhjet favorizojnė personin qė njerėzit kundėrshtojnė mė shumė, kjo sepse ai po merr gjithė energjinė dhe vėmendjen e duhur. Duhet tė pėrqendroheni tek ajo qė doni, jo tek ajo qė s'doni sepse kjo ju jep mundėsi tė thoni: ''Kėtė e dua". Kur zėri dhe shikimi pėrbrenda bėhen mė tė thellė, mė tė qartė e mė tingėllues se opinionet jashtė, e keni nėn kontroll jetėn tuaj. Mėsohuni tė jeni i qetė, ta hiqni vėmendjen nga ajo qė nuk doni, dhe nga ngarkesat emocionale rreth saj. Pėrqendrojeni vėmendjen tek ajo qė doni tė pėrjetoni. Energjia rrjedh aty ku shkon vėmendja. Nuk ndryshohet e keqja duke u pėrqendruar tek ajo vetė, por tek e kundėrta e saj, tek e mira.

Nėse tė gjithė e pėrdorin sekretin nuk do tė mbaronin tė mirat ?

E bukura e sekretit tė madh ėshtė se ka pėr tė gjithė. Ekziston njė gėnjeshtėr qė vepron si virus nė mendjen e njerėzve. Dhe kjo gėnjeshtėr ėshtė qė s'ka pėr tė gjithė, ka mungesė, kufizim dhe s'ka mjaftueshėm. Zoti, Pronari i vėrtetė i universit, ėshtė plot begati dhe mirėsi. Ai ia dhuron mirėsitė e Tij atij qė dėshiron dhe begatitė nuk pakėsohen kur i jep. Gėnjeshtra e pakėsimit i bėn njerėzit tė mendojnė pėr frikė, zili e koprraci, dhe kėto mendime bėhen pėrvoja e tyre. Pra bota ka pirė njė pilulė makthi. E vėrteta ėshtė se ka mė shumė tė mira, ka mė shumė ide krijuese, mė shumė fuqi, mė shumė dashuri, mė shumė gėzim dhe e gjithė kjo fillon tė vijė te njė mėndje qė e njeh natyrėn e vėrtetė. Ēdo mėsues i madh qė ka ardhur nė kėtė botė, na ka mėsuar se Zoti e ka bėrė tė bollshme kėtė botė dhe furnizimet e Tij janė tė pashtershme pėr atė qė i kėrkon, por kjo varet nga forca e besimit tonė. Kėshtu qė kur mendojmė se burimet po shterojnė, gjejmė burime tė reja pėr tė arritur tė njėjtat gjėra. Edhe pse themi se na mungon diēka, kjo ndodh sepse s'e hapim mendjen tonė pėr tė parė ēfarė kemi rrotull. Kur tė gjithė tė jetojnė tė drejtuar nga zemra, dhe nė ndjekjen e asaj qė duan, nuk kėrkojnė tė njėjtat gjėra, kjo ėshtė bukuria e kėsaj. Ne nuk duam tė gjithė gjėrat e mėdhaja, nuk duam tė njėjtin njeri, nuk duam tė njėjtėn pėrvojė dhe tė njėjtat rroba, ne nuk duam tė gjithė... thojeni ju. Ka mjaftueshėm pėr tė gjithė, nėse e besoni, nėse e fshihni, nėse veproni nėpėrmjet tij do t'ju shfaqet, kjo ėshtė e vėrteta. Gjithēka qė doni, hareja, gėzimi, dashuria, bollėku, prosperiteti ėshtė aty dhe ėshtė gati duke pritur qė ta kapni. Duhet tė jeni tė uritur pėr tė, duhet ta doni, duhet tė keni qėllime, Kur keni qėllime dhe keni pasion pėr atė qė doni, do t'ju vijė ajo qė keni dashur. Kėtu qėndron edhe sekreti i lutjes tek religjionet, forca e besimit nė realizimi e saj krijon energjinė e duhur dhe bėn qė ajo tė realizohet, ndėrsa dyshimi e ndėrpret realizimin e saj. Njihini gjėrat e mrekullueshme rreth jush dhe bekojini ato. Nga ana tjetėr pėr gjėrat qė s'po funksionojnė ashtu siē doni ju, mos harxhoni energji duke u ankuar apo duke fajėsuar, pėrqafoni ēdo gjė qė doni dhe do tė keni mė tepėr nga ato.

Ne dhe universi

Nėse shikoni dorėn tuaj, ajo ju duket e fortė, por nuk ėshtė e tillė. Nėse e merrni dhe e vendosni nėn njė mikroskop tė pėrshtatshėm do tė shikoni njė masė energjie qė dridhet. Gjithēka ėshtė e bėrė nga e njėjta gjė, qoftė dora juaj, oqeani ose dhe njė yll. Gjithēka ėshtė energji. Pėr ta kuptuar mė mirė: kemi universin, galaktikėn, planetin dhe individėt. Pastaj brenda nesh sistemet organike, qelizat, atomet dhe brenda atomit energji. Pra ka shumė nivele qė mund tė flasim, por gjithēka nė univers ėshtė energji po tė zbėrthehet. Pavarėsisht se nė ē'qytet jetoni, ju keni energji tė mjaftueshme nė trupin tuaj, njė fuqi qė mjafton pėr tė ndriēuar qytetin tuaj pėr gati njė javė. Shumica e njerėzve e pėrkufizojnė veten nga ky trup i kufizuar. Kjo ėshtė gabim, ju s'jeni trup i kufizuar, edhe nė njė mikroskop jeni fushė energjie. Nėse mendoni se jeni veshje mishi qė vini rrotull e keni gabim, jeni fushė energjie qė vepron nė njė fushė mė tė madhe energjie. E gjithė fuqia vjen nga brenda prandaj ne mund ta kontrollojmė atė. Historitė e njerėzve janė tė mbushura plot me ngjarje tė mos-suksesit dhe problemeve tė ndryshme. Kjo ėshtė histori e kujtdo nga ju, kudo qė tė ndodheni. Pyetja ėshtė se ēfarė do tė bėni tani, ēfarė do tė zgjedhėsh tani ? Sepse, ose do tė pėrqendrohuni te kėto gjėra, ose te ato qė dėshironi. Kur njerėzit fillojnė tė pėrqendrohen tek ajo qė duan, ajo qė s'duan zhduket. Njėra pjesė zgjerohet, tjetra zhduket. E bukura e ligjit tė tėrheqjes ėshtė se ju mund t'ja filloni aty ku jeni. Mund tė filloni tė mendoni metėvėrtetė dhe tė gjeneroni njė ton harmonik dhe tė lumtur dhe universi do tė fillojė t'i pėrgjigjet kėsaj. Duhet tė besoni se nė univers ka bollėk, duhet tė besoni se gjithēka shkon mirė pėr ty, ose duhet tė besoni se nuk po plakeni por po rinoheni... Dikush mund tė mendojė: "Shumė e bukur por nuk e bėj dot", ose "Ai nuk do tė mė lėrė ta bėj", "Nuk kam paratė e mjaftueshme pėr ta bėrė", ose nuk e nuk e nuk… por ēdo "nuk" ėshtė njė krijim. Kur mendoni pėr veten se mund ta bėni ose jo diēka, nė tė dy rastet keni tė drejtė. Ēdo gjė qė ju bėn tė ndjeheni mirė, do tė tėrheqė edhe mė shumė gjėra tė mira. " Ndiqni lumturinė tuaj, dhe universi do t'jua hapė dyert aty ku ka patur vetėm mure." J. Kenpbell Kur ndiqni lumturinė tuaj, jetoni nė njė hapėsirė konstante gėzimi. Ju i hapeni bollėkut tė universit. Jeni tė entuziazmuar ta ndani jetėn me ata qė doni. Dhe entuziazmi, pasioni, lumturia juaj bėhen ngjitės. Do jetoni nė njė realitet tė ndryshėm, nė njė jetė tė ndryshme. Dhe njerėzit do t'ju shohin e do tė thonė: " Ēfarė bėn ti ndryshe nga unė. ", e vetmja gjė qė ti bėn ndryshe ėshtė se ti punon me sekretin. Atėherė mund tė bėsh e tė kesh gjėra qė dikur mendoje se ishin tė pamundura. Tani ne po hyjmė nė njė epokė tė re, ku kufiri i fundit nuk ėshtė hapėsira, por do tė jetė mėndja. Shohim njė tė ardhme me potencial tė pakufizuar, e mundėsi tė pakufizuara. Ne po pėrdorim jo mė shumė se 5% tė mendjes njerėzore. Dhe 100% e potencialit njerėzor ėshtė rezultati i shkollimi tė duhur. Imagjinoni njė botė ku njerėzit do tė pėrdornin tė gjithė potencialin e tyre mendor dhe emocional se sa e ndryshme do tė ishte bota… Njeriu ėshtė njė qenie komplekse. Brenda tij fshihen energji dhe mistere ende tė pazbuluara. Njėri prej tyre ėshtė ky ligj qė sapo shtjelluam. Tani ju e keni forcėn e duhur pėr t'i ndryshuar gjėrat nė drejtimin e duhur. Kapeni timonin e anijes dhe drejtojeni atė aty ku duhet dhe mos lejoni erėn, dallgėt t'i japin drejtim anijes suaj. Bėhuni ju drejtues tė jetės suaj dhe mos ja lini atė nė dorė rastėsisė. Ju mund t'i jepni jetės drejtimin qė dėshironi, zgjidheni vetė.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://newballkan.albanianforum.net
 
Sekreti i Jetes 2
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: Shkencat Natyrore, Shoqerore dhe Ekonomike :: Psikologji-
Kėrce tek: