NEWBALLKAN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

 

 SHPETIM GJIKA NEN MBROJTJEN E EDI RAMES.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

SHPETIM GJIKA NEN MBROJTJEN E EDI RAMES. Empty
MesazhTitulli: SHPETIM GJIKA NEN MBROJTJEN E EDI RAMES.   SHPETIM GJIKA NEN MBROJTJEN E EDI RAMES. EmptyTue Jan 07, 2014 5:58 am

Prokurorisė sė Vlorės pėr transferimin e dosjes gjyqėsore ndaj kryebashkiakut Shpėtim Gjika nga Gjykata e Vlorės nė atė tė Tiranės. Vendimi i datės 19 dhjetor 2013 zbuloi detaje tė reja nga hetimet pėr kryebashkiakun, njė prej tė cilave fakti se ndaj tij kanė paraqitur kallėzim penal 68 shtetas. Kryebashkiaku dhe shtatė tė pandehur tė tjerė tė sė njėjtės dosjeje akuzohen pėr akuzėn e shpėrdorimit tė detyrės dhe falsifikimit. Sipas Gjykatės, shkak i transferimit tė dosjes ishte situata e rėndė lokale nė Vlorė pas nisjes sė gjyqit ndaj kryebashkiakut.

Gjykata i referohej pranisė sė mbėshtetėsve tė Gjikės jashtė ambienteve tė Gjykatės sė Vlorės, gjatė seancave gjyqėsore ndaj tij. Sipas Kolegjit Penal tė Gjykatės sė Lartė, rrethanat e krijuara nė qytetin bregdetar do tė dėmtonin zhvillimin normal tė procesit. “Gjatė kohės qė ēėshtja penale ėshtė dėrguar nė Gjykatėn e Rrethit Gjyqėsor Vlorė, ėshtė konstatuar se nė qytetin e Vlorės janė kryer aktivitete publike nė mbrojtje dhe mbėshtetje tė tė pandehurit Shpėtim Gjika, e konkretisht aktiviteti i zhvilluar mė datė 09.11.2013, ku kanė marrė pjesė edhe qytetarė tė qytetit tė Vlorės, me qėllim mbėshtetjen e kryetarit tė Bashkisė pėr akuzėn e ngritur.

Ky aktivitet ėshtė shfaqur nė disa televizione, si dhe nė shtypin e shkruar. Po kėshtu, edhe mė datė 31.10.2013, ka pasur grumbullim tė disa qytetarėve nė qytetin e Vlorės, pamje tė cilat janė transmetuar nga televizionet dhe janė bėrė publike, me qėllim pėr tė mbėshtetur tė pandehurin Shpėtim Gjika”, citohej nė vendim pretendimi i prokurorisė. Nė vijim tė argumenteve pro transferimit tė dosjes thuhej se “gjatė fazės sė hetimeve paraprake tė kėsaj ēėshtjeje kanė paraqitur kallėzim penal ndaj tij 68 shtetas dhe se nė kėtė ēėshtje ėshtė parashikuar qė tė pyeten 19 dėshmitarė”.

Kolegji shprehej se kėrkesa e Prokurorisė duhet tė pranohej, pasi krijohej bindja se situata lokale e pretenduar dhe pasojat qė mund tė vijnė prej saj, do tė ndikojnė nė moszhvillimin e njė procesi tė rregullt gjyqėsor pėr palėt nė proces. “Njėri prej tė pandehurve, Shpėtim Gjika, ėshtė nė funksionin e kryetarit tė Bashkisė Vlorė, prej shumė vitesh, fakt ky qė ka bėrė qė nė ato seanca gjyqėsore tė zhvilluara nė qytetin e Vlorės tė jenė zhvilluar aktivitete publike nė mbrojtje e mbėshtetje tė tij”, theksohej nė vendim...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://newballkan.albanianforum.net
 
SHPETIM GJIKA NEN MBROJTJEN E EDI RAMES.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Kronika-
Kėrce tek: