NEWBALLKAN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

 

 Njė grusht arra, ju mban tė rinj dhe pėrherė tė shėndetshėm

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

Njė grusht arra, ju mban tė rinj dhe pėrherė tė shėndetshėm Empty
MesazhTitulli: Njė grusht arra, ju mban tė rinj dhe pėrherė tė shėndetshėm   Njė grusht arra, ju mban tė rinj dhe pėrherė tė shėndetshėm EmptyFri Dec 27, 2013 11:23 am

Njė grusht arra pėrmbajn gati dy herė mė shumė antioksidues sesa ēdo pemė tjetėr me gėzhojė, por ekspertėt thonė se njerėzit nuk hanė mjaft pemė tė kėtilla. Arrat kanė dy herė mė shumė antioksidues tė quajtur polifenole, krahasuar me tė gjitha llojet tjera tė pemėve me gėzhojė.

Pėr kėtė shkak, arrat ndihmojnė organizmin tonė nė luftė kundėr radikaleve tė lira, tė cilat nga ana e tyre ndikojnė nė plakjen e organizmit dhe shkaktojnė sėmundje tė shumta, tregon njė studim i bėrė nė Universitetin e Pensilvanisė.

Pemėt tjera me guaskė sikur qė janė bajamet, kikirikėt, fėstėkėt, lajthitė dhe arrat indiane po ashtu janė tė pasura me thartira yndyrore tė pangopura, me vitamina dhe proteina, por shkencėtarėt tėrheqin vėrejtjen se problemi ka tė bėjė me faktin qė njerėzit nuk konsumojnė sa duhet kėsi pemėsh, shkruan Independent.

Njė grusht arra pėrmbajnė gati dy herė mė shumė antioksidues sesa ēdo pemė tjetėr me gėzhojė, por ekspertėt thonė se njerėzit nuk hanė mjaft pemė tė kėtilla. Ne sugjerojmė qė njerėzit tė hanė shtatė arra nė ditė thotė udhėheqėsi i studimit Joe Vinson.

Studimet e mėparshme kanė treguar se ngrėnia e arrave zvogėlon shenjat e pleqėrisė, si dhe na mbron nga sėmundjet e zemrės dhe disa llojeve tė kancerit.,,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://newballkan.albanianforum.net
 
Njė grusht arra, ju mban tė rinj dhe pėrherė tė shėndetshėm
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: Shkencat Natyrore, Shoqerore dhe Ekonomike :: Trupi dhe Shendeti-
Kėrce tek: