NEWBALLKAN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

 

 E Meriton te Arrestohet Edi Rama

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

E Meriton te Arrestohet Edi Rama Empty
MesazhTitulli: E Meriton te Arrestohet Edi Rama   E Meriton te Arrestohet Edi Rama EmptyMon Dec 02, 2013 4:29 am

Fushata spekuluese lidhur me nevojėn e arrestimit tė disa figurave politike duhet tė ndalojė tek Edi Rama, i cili ka qenė subjekt i padive ligjore, kur ka qenė ministėr i Kulturės mė 1998, ka treguar se mund tė ngrejė njė skemė korruptive kur ka qenė kryetar i bashkisė sė Tiranės dhe po tregon se s’di tė qeverisė si kryeministėr veēse nė shkelje tė ligjit

Raportuesi i BE pėr Shqipėrinė NikolaVuljaniēdukeiu referuar luftės antikorrupsion qė duhet tė bėjnė institucionet e zbatimit tė ligjit pėr tė arritur standardet europianekavėnėnėdukje rėndėsinė e kapjes sė peshqve tėmėdhenj tėpolitikės,pra, politikanė, deputetė, zyrtarė tė lartė, ministra dhe deri tek kryeministri. Nė kėtė logjikėhetimeshdhearrestimesh mund tė shkojė mendja tė hetojmė dhe arrestojmė kryeministrin Edi Rama. Afėrmendsh dosjet e Edi Ramės prej 15 vitesh qėndrojnė tė pluhurosura nė prokurori. Kryeministri i sotėm Edi Rama ėshtė akuzuar publikishtnganjėish-ministresocialistee MTKRS pėr abuzime korruptive me lyerjen e fasadavetėpallateve nėTiranė. Nė revistėn “Spektėr” tė datės 21 mars 2003, u botua njė intervistė e ish-ministres sė Kulturės, Esmeralda Uruēi, e cila akuzonte paraardhėsin socialist Edi Rama pėr abuzime me projektin e lyerjes sė Fasadave. Kjoishte ish-ministrja socialiste e MTKRS, Esmeralda Uruēi, e cila nuk ėshtė e vetmja socialiste qė ka akuzuar kreun e sotėm tė PS pėr vjedhje.Edheish-kryetari i PS Fatos Nano ka lėshuar akuza tė forta nė drejtim tė Edi Ramės pėr pėrvetėsim tė ikonave tė Akademisė sė Arteve tė Bukura kur ishte profesor dhe qė mė pas pėr tė mbijetuar nė Francė i shiste me gjysmė ēmimi. Kėto dy dosje nuk janė hapur kurrė. Ashtu siē kanė pasur fatin shumė dosje tė tjera pėr ish-kryebashkiakun Rama qė firmoste leje ndėrtimi pėr pallate nė hapėsirat publike. Ndėrkohė prova tė reja kanė dalė nė dritė duke vėrtetuar njė praktikat jo fort ligjore tė Edi Ramės me lejete ndėrtimitnėTiranė. Dhe provamė e re ėshtė dopio-standardii pėrdorur nga ish-kryebashkiaku Edi Rama pėr dhėnien e lejevetėndėrtimitnėTiranė. Kjoėshtėnjė provė themelore qė vėrteton pėrkuljen e ligjit sipas moralin imponues korruptiv. Ish-kryebashkiaku i Tiranės Edi Rama ka pėrdorur nenin 62 tė Ligjit 8405,“PėrUrbanistikėn”,pėr t’i anuluar lejen e ndėrtimit njė qytetari tė quajtur Edision Tefik Cela, nė rrugėn Qamil Guranjaku,qėpronėn e kishte vetėm 20 metra mė tej familjes sė Linda Bashės, dhe po nė kundėrshtim me kėtė nen ka dhėnė leje pėr ndėrtimin e ndėrtesės pesėkatėshe pronė e familjes sė bashkėshortes, Linda Basha. Ish-kryebashkiaku Edi Rama ėshtė pėrkujdesur tė ndėrtonin veē njerėzit kishin njė partneritet me tė dhe jo pronarė tė tjerė tė ligjshėm. Kjo leje e Edi Ramės si kryebashkiak ėshtė nėn hetim nga Prokuroria e Tiranės dhe shpresojmė qė edhe kjo dosje tė mos pluhuroset kur faktet janė ashiqare. Sidoqoftė kjo trashėgimi jashtėligjore janėtėpasuruarame 11vite shpėrdorime nė bashkinė e Tiranės. Janė me qindra pallate tė ndėrtuara nė Tiranė jashtė rregullave dhe nė shkelje tė ligjit sepse nuk kanė respektuar distancėndhehapėsirat e gjelbradukedhėnė leje ndėrtimi nė zona publike. Edhe ish-nėnkryetarja e Bashkisė sė Tiranės, Jorida Tabaku bėri pati bėrė publike lejet e ndėrtimit tė dhėnė pėr Koēo Kokėdhimėn nga Edi Rama, nė kohėn qė drejtonte bashkinė e kryeqytetit. Modeli Koēo-Rama Nė bashkinė e Tiranės nuk ka qenė vetėm vjedhjae taksave, poredhepėrvetėsimi i hapėsirave publike dhe private, me qėllim shndėrrimine tyrenė nė pallate shumėkatėsh. Edi Ramaedhepseėshtėhetuarngady komisione parlamentarenuk ėshtė hetuar asnjė herė nga drejtėsia shqiptare pėr shpėrdorim detyre. Po ashtu kryeministri Edi Rama duhet hetuar pėr pėr “shpėrdorim detyre”, “ndėrtim tė paligjshėm” dhe “korrupsion i funksionareve tė lartė shtetėror”. Zyra pėr Mbrojtjen e Konsumatorit dėrgon nė Prokurorinė e Pėrgjithshme kallėzimin penal ndaj kryeministrit Edi Rama pėr “shpėrdorim detyre”, “ndėrtim tė paligjshėm”dhe“korrupsion i funksionareve tė lartė shtetėror” . kryeministri Edi Rama s’ka bėrė transparencėn e rreth punimeve nė ambientet e jashtme dhe tė brendshme tė godinės sė Kėshillit tėMinistrave. Gjithashtu Edi Ramaduhet tė hetohet pėr emėrime tė paligjshme nėpolicinėe Shtetitdhepėr shkarkimin e kreut tė INSTAT, qė sipas njė vendim Gjykate ka rezultuar se shkarkimi i drejtoreshėssėInstitutit tėStatistikaveka qenė i paligjshėm. Kryeministri Rama ka emėruar Drejtorin e Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit nė shkeljetėhapurtėkėtyre kritereve dhe nė kundėrshtim flagrant me ligjin pėr Policinėe Shtetit. Pėr kėtė ēėshtje Partia Demokratike ka bėrė kallėzim penal nė prokurori. Nė kėtė kuptim nėse ka njė kryeministėr qė e meriton hetimin edhe arrestimin sipas ligjit aiėshtėEdi Ramaqėnė15vitepolitikė e ka shkelur aq shumė ligjin saqė ligjikafrikėanti-ligjit nėKėshillin e Ministrave.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://newballkan.albanianforum.net
 
E Meriton te Arrestohet Edi Rama
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: