NEWBALLKAN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

 

 Shteti Policore i Edi Rames.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

Shteti Policore i Edi Rames. Empty
MesazhTitulli: Shteti Policore i Edi Rames.   Shteti Policore i Edi Rames. EmptyWed Oct 23, 2013 5:29 am

Historia po pėrsėritet ,sigurisht nė njė mėnyrė mė tė kamufluar, se edhe protagonistėve tė sotėm ish-inkuizitorėve tė djeshėm, u kanė rėnė dhėmbėt. Por janė po ata me ide dhe botėkuptim tė njėjtė marksist, janė pinjollėt e brezit tė dytė tė kastės sė kuqe enveriste,janė edhe mė tė egėr se baballarėt e tyre. Shumica e ustallarėve tė tyre tė vjetėr kanė vdekur, ata qė u nxirrnin dhėmbėt me darė shqiptarėve ata qė i quanin “armiq tė popullit”, u kėpusnin gjuhėn me gėrshėrė,u thyenin kurrizin mė dru nė birucat e ish-sigurimit. Kėto nuk mundet qė t’i realizojnė me egėrsinė e tyre,se kanė njė shqiponjė mbi krye, ėshtė demokracia qė ashtu si lepujt i ndjek ish-sigurimsat dhe pinjollėt e diktaturės komuniste edhe nė skutat ku ata pėrpiqen tė shfryjnė dufin me egėrsi kundėr kundėrshtarėve tė tyre politikė. Nuk ndodh nė asnjė vend tė botės,qė nė rastin e njė feste tė shenjtė fetare si Nata e Bajramit, tė turren nė njė terror tė paparė policor 6000 policė anembanė Shqipėrisė gjoja pėr tė kontrolluar ato qė quhen “lojėra tė fatit” dhe pėr t’i mbyllur ato, qofshin edhe me dokumentacion tė rregullt. Tė bėjnė arrestime, rrahje publike kundėr njerėzve gjoja se po kundėrshtojnė forcat e rendit. Nė vendet e tjera edhe luftėrat ndalojnė ndėrmjet shteteve me rastin e festave fetare. Por kėta janė ateistė si baballarėt e tyre, qė nuk njohin Zot as kod njerėzor, Krisht as Muhamed. Ndėrkohė kontrolli i kėtyre lokaleve mundet tė bėhej bazuar nė ligj dhe nga organet kompetente pa ndėrhyrjen brutale tė policisė, e cila nuk ka tagrin e verifikimit tė bizneseve tė ngritura nga qytetarėt. U shtynė dhe u pėshtynė njerėz tė pafajshėm padrejtėsisht dhe publikisht. U arrestuan dhe u keqtrajtuan duke bėrė njė show mediatik tė panevojshėm qė nė tė vėrtetė e ka diskredituar policinė e shtetit. Sipas informacioneve dhe fakteve tė pa kundėrshtueshme duket se gjetkė fle lepuri. Kanė hyrė nė vendin tonė lart mė shumė se 5000 makineri tė reja tė lojėrave tė fatit nė pronėsi tė njė deputeti apo njeriu tė afėrt tė Edi Ramės qė do tė ndėrtojė njė “Las Vegas” tė ri nė Shqipėri duke vėnė nė pronėsi tė tij dhe oborrit tė Edi Ramės kėto fitime pėrrallore dhe duke lėnė me gishtin nė gojė qindra e mijėra biznese. Duke hequr njė paralele me vitin 1944 kur komunistėt zėvendėsuan fashistėt me njė diktaturė edhe mė tė egėr kundėr popullit shqiptar, Brigada e pestė partizane e komanduar nga krimineli Shefqet Peēi pasi kishte bėrė masakra si ajo e Buzėmadhes nė Lumė, hyri nė Has me urėn e zjarrit nė dorė. Pikėrisht Natėn e Bajramit nė vjeshtėn e vitit 1944, mblodhi tė gjithė krahinėn aq sa mundi dhe ēfarė bėri? Nxori pėrpara qindra atyre burrave njė grua tė mjerė, Zoje Lushi quhej, kishte njė fėmijė tė vogėl 2 vjeē nė krah. Kishte bėrė njė “faj” se nga bukuria jua kalonte edhe zanave tė malit mbi Pashtrik dhe ajo nuk kishte pranuar tė shkonte partizane. Sipas dėshmitarėve qė akoma sot jetojnė, gruaja e mjerė nuk po kuptonte se ēfarė ishte duke ndodhur, kur ja hoqėn foshnjėn nga krahu dhe me njė breshėri automatiku e vranė mizorisht dhe barbarisht. Njė partizane pėr tė treguar besnikėrinė ndaj partisė,u afrua dhe me njė revole nė dorė zbrazi mbi gruan qė po jepte shpirt tė gjithė karikatorin. Po pse gjithė kjo gjėmė pikėrisht Natėn e Bajramit? Pėrgjigja ėshtė e thjeshtė;qėllimi pėr tė terrorizuar popullin e krahinave tė veriut qė nuk po u nėnshtroheshin ideve bolshevike sllave. Policia e shtetit sot ėshtė mė e ēorientuar se asnjėherė nė historinė e sajė,si njė varkė pa timon nė njė det tė hapur, qė nuk ka as busull dhe as orientim. Ėshtė njė organizėm i gjallė qė nė tėrėsinė e tij nuk orientohet dot. Ėshtė njė polici e frikėsuar, e pamotivuar, e ekspozuar nė sytė e opinionit nga spastrimet politike, duke pritur si “dhia thikėn”se kush e ka radhė pėr t’u larguar nga vendimi i njė njeriu qė deri dje ishte njė njeri askushi, i panjohur nė krye tė saj si Sajmir Tahiri. Pėr afro 24 orė tė fundit, e gjithė Tirana u mbajt nė njė terror psikologjik tė pa parė. U bllokuan rrugėt se do tė ndodhte njė gjė e pa zakontė, qindra forca policia u aktivizuan se do tė shembej njė ndėrtesė 4-5 katėshe nė Rrugėn e Elbasanit. Pėr 24 orė TV e Edi Ramės onlain mbajtėn nė ekran ndėrtesėn e njė qytetari e cila do tė rrafshohej. Qindra forca tė xhenjos tė Ministrisė Mbrojtjes, Ministrisė Brendshme po bėnin hatanė duke bėrė vrima nė betonin e ndėrtesės por shpejt u pa se ato ishin “vrima nė ujė”. Makutėria e Sajmir Tahirit nuk kishte tė ndalur kur personalisht shkoj tė shikonte se si do tė rrafshohej njė ndėrtesė me dinamit. Ju duk vetja nė atė delirin e tij tė marrėzisė se ishte “presidenti i Amerikės” qė po shikonte lėshimin e njė anije kozmike dhe jo njė ndėrtesė tė njė qytetari qė po humbiste gjithė mundin dhe djersėn e familjes sė tij nė breza dhe tani po mbetej pa strehė mbi krye. Se gjithė familja e kėtij qytetari me gra, fėmijė dhe pjesėtarė tė tjerė tė familjes ishte shoqėruar nė komisariatin e policisė. Kjo nuk ishte pėr t’u ngazėllyer por ishte pėr tė qarė. Dhe komanda e shpėrthimit u dha me mjaft pompozitet si nė rastet e lėshimit tė anijeve kozmike. Dinamiti shpėrtheu sa njė pordhė. Sajmir Tahiri po fshinte sytė se a mos ishte nė ėndėrr kur pa pėrsėri ndėrtesėn nė kėmbė. Bėri disa figura gjeometrike me dorė nė ajėr dhe me vertik hyri nė makinėn e tij luksoze. Sipas ekspertėve qė menjėherė u deklaruan, kjo ishte njė marrėzi e dy ministrive, asaj tė Brendshme dhe asaj tė Mbrojtjes. I dy ministrave tė paaftė dhe megalomanė. Edhe qytetari mė i thjeshtė bėn pyetje, po kur kjo ndėrtesė mundet tė shembej edhe me mjete mekanike pa bujė, pa rreziqe, pėrse duhej gjithė kjo rrokopujė. Tani sipas ekspertėve rreth 60% tė eksplozivit ka mbetur i pa shpėrthyer dhe donatorėt nė ndėrtesė janė tė gatshėm tė shpėrthejnė si rrezik i madh pėr qytetarėt. Po sipas ekspertėve edhe ndėrhyrjet e tjera pėr shembjen e ndėrtesės do tė ishin me shumė rrezik pėr jetėn e xhenjerėve. Lokale pėr rreth janė dėmtuar shumė rėndė dhe ėshtė cenuar shumė rėndė pasuria e qytetarėve. Ky show mediatik pėr tė treguar forcėn me terror tė Edvin Ramės pėrfundoj me turp dhe sipas tė gjitha normave tė moralit Sajmir Tahiri duhet tė japė dorėheqjen. Po ēfarė detyre me ligj ka Ministria e Mbrojtjes dhe ajo e Brendėshme pėr shembjen e ndėrtesave tė qytetarėve qofshin ato tė ndėrtuara me ose pa leje,ndėrkohė kur Bashkia e Tiranės disponon tė gjitha mjetet dhe kompetencat ligjore pėr shembjen e tyre dhe konsiderimin ligjorė. Po si mundet policia njė organ i destinuar me ligj nė detyrat e sajė tė ndėrhyjė nė kompetencat e autoriteteve tė tjera tė zbatimit tė ligjit. Po ku ėshtė Karta Europiane e Autonomisė Vendore qė Edi Rama i vuri shkelmin? Por si mundet tė jenė tė sigurtė qytetarėt pėr shtėpijat e tyre qė i kanė tė legalizuara apo nė proces legalizimi kurė Edi Rama ka autorizuar njė inspektor tė zakonshėm tė vendosė pėr prishjen, pa patur mundėsinė as tė ankohet nė organet e drejtėsisė. Po si mundet tė ketė stabilitet njė shtet kur njė qeveri qė vjen do tė zhbėjė tė gjitha ato vendime qė ka marrė qeveria legjitime e mėparshme. Ku ėshtė siguria e qytetarėve pėr pronat e tyre? Nė kėtė mėnyrė Edi Rama ėshtė duke ndėrtuar njė shtet policorė qė ėshtė dukuri e diktaturave. Nga ana tjetėr pasiguria e qytetarėve, vrasjet,vjedhjet e banesave, kanė marrė pėrmasa tė frikshme kohėt e fundit,ndėrkohė kurė vet policia ėshtė e frikėsuar dhe e terrorizuar nga Edi Rama. Sajmir Tahiri ėshtė si njė kukull nė dorėn e Edi Ramės, njė njeri karrierist pa mėndje nė kokė, njė pasagjer i “rregullt” me duar nė xhepa nė autobusėt e Tiranės, qė mendon se do ta mbrojnė poturet e Edi Ramės. Nė tė gjitha vendet nė Amerikė dhe Europėn Perėndimore policia nuk ekspozohet dhe as diskriminohet. Edi Rama ėshtė mė i paafti nė krye tė paaftėve. Pėrveē pikturave me zhgarravina qė nuk i kupton askush pėrveē skizofrenisė sė tij, asgjė tjetėr, ėshtė njė analfabet nė tė gjithė qenien e tij. Rendi dhe siguria publike sigurohet jo nėpėrmes terrorit policorė por nėpėrmes reformave ekonomike qė rritin mirėqenien e popullit shqiptar, me rritjen e pagave dhe pensioneve, ndėrtimin e infrastrukturės, shkollave, spitaleve, ujėsjellėsve, ndihmės pėr bujqėsinė, tėrheqjen e investitorėve tė huaj. Po tė kishim mirėqenie, njerėzit do tė ishin mė tė sigurtė. Nuk do tė kishte as vrasje, vjedhje dhe as krime nė familje,do tė kishte mė pak shumė mė pak. Po si mundet qė Shqipėria tė pranohet nė Europė kur vetė Edi Rama e trumbeton Shqipėrinė njė vend tė rrėnuar, tė varfėr, tė pasigurtė. Atėherė si mundet qė investitorėt e huaj tė vijnė dhe tė investojnė nė Shqipėri. Po si mundet qė eurodeputetėt e Parlamentit Europian tė bien dakord qė Shqipėria tė marrė statusin e vendit Kandidat pėr nė BE kurė vet Kryeministri i Shqipėrisė ėshtė kundėr? Edi Rama me mendėsinė e njė diktatori, atė ditėn e hyrjes nė Kryeministri pėr marrjen e detyrės gjithė pompozitet dhe me ovacionet e mijėra militantėve tė Partisė Socialiste tė shėmbėllente me Musolinin nė “marshimin mbi Romėn”nė vitin 1922. Dhe kjo ėshtė e frikshme pėr demokracinė nė Shqipėri. Ėshtė njė demokraci e kėrcėnuar me mendėsi bolshevike. Deklaratat e tij konfuze, se unė kam marrė votat dhe bėj ēfarė tė dua, se “unė jam ligji dhe maliqi”, kam frikė tė madhe shumė se do zhytin Shqipėrinė nė njė rrugė pa krye qė bie erė komunizėm. Ėshtė detyrė e ēdo qytetari qė tė mos bėjė sehir por tė kundėrshtojė sa tė mundet me mjete demokratike vendosjen e njė neodiktature. Duket se Edi Rama edhe sipas deklaratave tė tij nė mejhanet e Tiranės, ėshtė bėrė kryeministėr si njė hobi tė tij”. Pas katėr vjetėsh populli tė mė zgjedhė ose jo ėshtė punė e madhe. Kėto vite unė do tė bėj ēfarė tė dua dhe tė qeveris si tė dua”. Ēfarė fatkeqėsie...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://newballkan.albanianforum.net
 
Shteti Policore i Edi Rames.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: