NEWBALLKAN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

 

 101 Arsyet per te mos e Votuar PS.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

101 Arsyet per te mos e Votuar PS. Empty
MesazhTitulli: 101 Arsyet per te mos e Votuar PS.   101 Arsyet per te mos e Votuar PS. EmptySun May 19, 2013 10:48 am

Shtatmadhoria politike dhe elektorale e PS-sė, tė ethshėm deri nė padurim dhe kriza si tė droguarish pėr tė larguar me ēdo kusht PD-nė dhe Berishėn nga qeverisja afro 8 vjeēare, u shprehėn mė 15 mars dhe do vazhdojnė tė shprehen deri mė 23 qershor se ekzistojnė 100 arsye pėr tė mos e votuar mė tė djathtėn, por pa renditur as 10. Natyrisht, duhen kuptuar dhe mėshiruar. 8 vjet nė opozitė, duke hedhur baltė e blozė mbi ēdo punė tė pozitės dhe duke i vendosur gurė e drurė nėn kėmbė, pėr ta bllokuar dhe vonuar; pa privilegjet dhe pėrfitimet e shumta e tė natyrshme, tė qenies nė pushtet, janė shumė dhe torturues. Rreziku apo parandjenja e humbjes sė tretė janė me tė vėrtetė lemerisės, sidomos pėr Edi Ramėn. Por, nuk ėshtė punė e vėshtirė tė gjenden dhe tė radhiten 101 arsye pėr tė mos votuar edhe PS-nė. 1-PSSH ėshtė vazhduese gjenetike e PPSH-sė sė Enver Hoxhės dhe Ramiz Alisė, pėr nga mėnyra si u sajua nė qershor 1991. 2- PSSH trashėgoi nga PPSH anėtarėsinė dhe elektoratin, duke u hapur dyer dhe dritare edhe plot figurave dhe personazheve tė damkosura pėr krime monstruoze gjatė zbatimit tė luftės sė klasave dhe tė diktaturės komuniste. 3 -PSSH mban edhe pas 22 vjetėsh si Sekretar tė Pėrgjithshėm dhe si kryetar tė grupit tė saj parlamentar Gramoz Ruēin, urdhėrues dhe zbatues tė masakrės sė 4 prillit 1991 nė Shkodėr. 4 - PSSH nuk ka dėnuar zyrtarisht dhe publikisht Enver Hoxhėn dhe diktaturėn komuniste e nuk ka kėrkuar falje pėr mijėra krimet dhe viktimat e tyre. 5 - PSSH ėshtė autore dhe regjisore e kundėrrevolucionit bolshevik mė 1997. 6 - PSSH shkatėrroi mė 1997 ekonominė, ushtrinė, pasuritė dhe imazhin e vendit, nė emėr tė rrėmbimit prej saj tė pushtetit politik nė Shqipėri. 7 - PSSH ka pėrgjegjėsinė historike dhe ligjore pėr mijėra viktimat e revoltės komunisto-socialiste tė vitit 1997, pėr dhjetėra viktimat e Otrantos, etj. 8 - PSSH nuk ka qeverisur demokratikisht, por ka mbretėruar mė 1997-2005, duke shkelur me tė dy kėmbėt ligjet, kushtetutėn dhe interesat kombėtare. 9 - PSSH ka bashkėpunuar mė 1997-2005 me krerėt e bandave kriminale, si Zani Caushi, etj. 10-PSSH ka bashkėpunuar mė 1997-2005 me krerėt e bandave tė trafikut tė klandestinėve, pėr nė Itali dhe Greqi, duke i mbushur Adriatikun dhe Jonin si dhe malet nė brezin kufitar jugor me kufoma klandestinėsh shqiptarė dhe tė huaj. 11-PSSH ka bashkėpunuar mė 1997-2005 me krerėt e bandave tė trafikut tė drogės dhe me “admiralėt” dhe “kapitenėt” e flotės sė skafeve. 12-PSSH ka bashkėpunuar mė 1997-2005 me krerėt e bandave tė trafikut tė prostitucionit, duke i mbushur trotuaret e qyteteve tė disa vendeve evropiane me vajza shqiptare. 13-PSSH ka bashkėpunuar mė 1997-2005 me krerėt e bandave tė trafikut tė fėmijėve dhe tė organeve njerėzore. 14-PSSH ka bashkėpunuar mė 1997-2005 me krerėt e korrupsionit dhe tė evazionit fiskal, duke i shndėrruar doganat si hanet e kohės sė Haxhi Qamilit. 15-PSSH ka pėrgjegjėsi historike, ligjore dhe morale pėr lulėzimin nė Shqipėri mė 1997-2005 tė industrisė sė pastrimit tė parave tė pista. 16-PSSH ka pėrgjegjėsi historike, ligjore dhe morale pėr lulėzimin nė Shqipėri mė 1997-2005 tė ndėrtimeve tė paligjshme shumėkatėshe, edhe mbi qendrat e pakta tė gjelbėruara, mbi zona dhe monumente arkeologjike si dhe nė brezin e rėrės nė bregdet, duke prerė pa mėshirė mijėra pisha. 17-PSSH ka pėrgjegjėsi historike, ligjore dhe morale pėr shndėrrimin mė 1997-2005 tė sistemit tė drejtėsisė nė mė tė korruptuarin nė vend dhe tė gjykatave nė qendra pazaresh kriminale e tė pista. 18-PSSH ka pėrgjegjėsi historike, ligjore dhe morale pėr shndėrrimin mė 1997-2005 tė shkollave dhe universiteteve si qendra tregtare, ku shiteshin nota, dėftesa, diploma, dėshmi, tituj shkencorė dhe vende pune. 19-PSSH ka pėrgjegjėsi historike, ligjore dhe morale pėr shndėrrimin mė 1997-2005 tė sistemit tė shėndetėsisė, tė spitaleve dhe ambulancave nė qendra, ku pėr ēdo shėrbim dhe operacion, nė klinikat shtetėrore, u duheshin paguar patjetėr zarfe tė rėndė mjekėve dhe bashkėpunėtorėve tė tyre e ku i sėmuri duhej tė merrte me vete edhe ilaēe, ēarēafė, batanije, pizhama dhe ushqime. 20-PSSH ka pėrgjegjėsi historike, ligjore dhe morale pėr shndėrrimin e saj mė 1997-2005 nė parti tė majtė pa politikė tė vėrtetė e tė sinqertė sociale, duke ia lėnė pėrgjegjėsinė dhe detyrėn e saj gjenetike njė partie tė sė djathtės, si PD. 21-PSSH ka pėrgjegjėsi historike, ligjore dhe morale pėr afirmimin e saj si njė parti qė di vetėm tė mashtrojė, tė premtojė e tė mos i realizojė premtimet. 22-PSSH ka pėrgjegjėsi historike, ligjore dhe morale pėr afirmimin e saj si njė parti qė mendon dhe punon vetėm pėr privilegjet dhe pėrfitimet e lidershipit, tė ministrave, deputetėve dhe tė zyrtarėve tė tjerė tė lartė shtetėrorė. 23-PSSH ka pėrgjegjėsi ligjore dhe morale pėr mbajtjen mė 1997-2005 tė pagave tė Presidentit, kryeministrit, ministrave, deputetėve dhe tė zyrtarėve tė tjerė tė lartė deri nė 8-10 herė mė tė larta se tė punonjėsve tė thjeshtė, si arsimtarėve, mjekėve, infermiereve, e tj, kur tani mė 2013 ky raport ėshtė deri nė 4-5 herė. 24-PSSH ka pėrgjegjėsi ligjore dhe morale pėr rritjen mė 1997-2005 tė pensioneve tė punonjėsve tė thjeshtė, si tė administratės publike, tė arsimtarėve, mjekėve, infermiereve, e tj, deri nė 30%, kur gjatė qeverisjes sė PD-sė, nga 2005 deri mė 2013 pensionet janė rritur rreth 80-100%. 25-PSSH ka qenė me deklarime dhe me votė kundėr anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė NATO dhe lėvizjes sė shqiptarėve pa viza nė Zonėn Shengen. 26-PSSH ka qenė me deklarime dhe me votė, pėr 3 vjet, kundėr marrjes nga Shqipėria tė statusit tė vendit kandidat pėr nė BE. 27-PSSH ka qenė me deklarime dhe me votė kundėr ndėrtimit tė Rrugės sė Kombit, Rrugės sė Arbrit, Rrugės Tiranė-Elbasan... 28-PSSH ka si kryetar Edi Ramėn, njė njeri qė e ka shndėrruar atė nė njė kompani biznesi personal, familjar apo klanor. 29-PSSH, me kryetar Edi Ramėn, meriton tė humbė, sepse ėshtė njė parti ku nuk ka demokraci tė brendshme, debate tė lira e konstruktive mes tė barabartėsh, forume qė respektohen, dėgjohen dhe ndjehen, qė kanė kurajėn ta kundėrshtojnė dhe kritikojnė nė sy dhe publikisht kryetarin e tyre. 30-PSSH, me kryetar Edi Ramėn, meriton tė humbė, sepse ėshtė njė parti ku kryetari bėn ē’t’i teket dhe vendos si tė dojė, edhe pėr ēėshtje madhore pėr interesat e partisė, tė vendit e tė kombit. 31-PSSH, meriton tė humbė, sepse ka si kryetar njė njeri mosmirėnjohės ndaj themeluesve dhe drejtuesve historikė tė partisė, qė i falėn fronin dhe e mbėshtetėn me vota dhe me heshtje, kur ai abuzonte rėndė dhe dėnueshėm me pushtetet e kryebashkiakut. 32-PSSH, me kryetar Edi Ramėn, meriton tė humbė, sepse i lemeris shqiptarėt dhe ndėrkombėtarėt, kur kujtojnė se si gjatė mbretėrimit tė tij nė Bashkinė e Tiranės lulėzuan tenderėt korruptivė nė favor tė Koēo Kokėdhimės, Dash Pezės, Tom Doshit, Fidel Yllit…, ndėrtimet qė masakruan zonat e pakta tė gjelbėruara, qė e betonizuan Tiranėn dhe e kancerizuan ajrin e saj. 33-PSSH meriton tė humbė, sepse ka pėr kryetar njė njeri agresiv e tė dhunshėm me fjalė e veprime ndaj grave, diplomatėve, gazetarėve, ndaj tė gjithė atyre qė mendojnė ndryshe nga ai. 34-PSSH do tė humbė, sepse nuk ėshtė mė Parti Socialiste, por thjeshtė Partia Rama, parti e miliarderėve dhe milionerėve dhe jo e socialistėvė tė thjeshtė, idealistė dhe militantė, qė jetojnė ndershmėrisht, me djersėn e tyre. 35-PSSH do tė humbė, sepse ėshtė njė parti pa aleatė dhe pa koalicion tė fuqishėm. 36-PSSH do tė humbė, sepse ka pranuar tė jetė nė koalicion me tė paktėn 4 parti komuniste apo tė punės, qė kanė pėr idhull dhe perėndi monstrėn Enver Hoxha, qė ua bėri shqiptarėve pėr rreth 45 vjet ferr Shqipėrinė. 37-PSSH, do tė humbė, sepse nuk ka strategji tė vėrtetė elektorale, alternativa shkencore e tė realizueshme pėr sfidat kryesore ekonomiko-sociale dhe integruese tė vendit. 38-PSSH do tė humbė, sepse ka iluzionin se me taksėn progresive mund tė arrijė pėrballimin me sukses tė sfidės sė papunėsisė masive, sidomos nė moshat e reja; rritjen disafish tė nivelit aktual tė pagave dhe tė pensioneve; tė prodhimit industrial, bujqėsor dhe blegtoral; tė eksporteve, etj. 39-PSSH do tė humbė, sepse ėshtė njė parti qė po i pėrmbyt shqiptarėt me premtime mashtruese e tė parealizueshme si nė pėrrallat e 1001 netėve, si nė pėrrallat e PPSH-sė, deri mė 1990 dhe akoma mė tė freskėta, tė saj vetė, gjatė periudhės 1997-2005. 40-PSSH do tė humbė edhe nė bastionet e saj, sepse gjatė 8 vjetėve kur ishte nė pushtet mė 1997-2005, “i harroi” premtimet qė u kishte bėrė pėr rrugė tė asfaltuara,(njė nga kėto rruga Berat-Skrapar), pėr pėrmirėsimin e furnizimit me ujė, energji elektrike, pėr shkolla, qendra shėndetėsore tė reja e tė rikonstruktuara, duke bėrė nė kėto drejtime shumė mė pak se PD-ja, gjatė viteve 2005-2013. 41-PSSH do tė humbė, sepse ia kanė nxjerrė bojėn me kohė bashkitė qė drejtohen prej saj, qė edhe pse gjatė viteve 2005-2013 kanė pasur buxhete shumė herė mė tė mėdha kanė bėrė shumė pak pėr qytetarėt nė pėrgjithėsi, pėrfshirė, pra, edhe elektoratin e tyre dhe shumė mė tepėr pėr kryetarėt, ortakėt dhe kushėrinjtė e tyre. 42-PSSH do tė humbė, sepse i mashtron paturpėsisht shqiptarėt, kur duke deklaruar se nė Shqipėri qenkan 1 milion tė papunė do tė punėsojė vetėm 300 mijė prej tyre, duke i lėnė kėshtu nė mėshirėn e fatit 700 mijė tė tjerėt. 43-PSSH do tė humbė, sepse “lista Edi Rama” ėshtė mbushur me kukulla apo ortakė tė tij dhe spastruar nga personalitete elitare intelektualisht dhe me kontribute tė mėdha qysh nga krijimi i saj, si Fatos Nano, Kastriot Islami, Arben Malaj, Ilir Gjoni, Ethem Ruka, Marko Bello, Albert Caēi, Qemal Minxhozi, etj. 44-PSSH do tė humbė, sepse i lemeris shqiptarėt dhe ndėrkombėtarėt, kur kujtojnė se pėr rikthimin e saj nė pushtet nuk nguron tė organizojė demonstrata tė dhunshme si ajo e 21 janarit 2011. 45-PSSH do tė humbė, sepse hapi krahėt dhe dyert pėr LSI-nė dhe Ilir Metėn, kur gjatė 4 vjetėve nuk la gjė pa thėnė e bėrė kundėr tyre, duke pėrfshirė edhe demonstratėn e 21 janarit. 46-PSSH do tė humbė, sepse duke pranuar koalicionin me LSI-nė hoqi nga zyrat e Berishės pisllėqet e zyrtarėve tė Metės dhe ua hapi dyert qė t’i marrin me vete nė zyrat e qeverisjes teorikisht tė llogaritshme tė sė majtės. 47-PSSH, do tė humbė, sepse Ilir Meta pi verė apo raki Skrapari me Edi Ramėn, por mund tė ēojė ujė tė bollshėm nė mullirin e Berishės. 48-PSSH do tė humbė, sepse ka humbur me kohė besimin dhe mbėshtetjen e shumicės sė rinisė, tė cilės PD, gjatė 8 vjetėve tė qeverisjes sė saj u ka hapur dyert e shkollave tė larta, dyert e vendeve tė BE-sė, tė qendrave tė internetit falas nė shkolla, posta, etj. 49-PSSH do tė humbė, pėr arsyen se shumica e shqiptarėve nuk duan rotacion pėr rotacion, tė bien nga shiu nė breshėr. 50-PSSH do tė humbė, sepse shumica e shqiptarėve kanė bindjen se Edi Rama, koalicioni dhe “ekipi i tij kombėtar” ėshtė mė i dobėt se Berisha, koalicioni dhe lista e tij. 51-PSSH do te humbė, sepse Edi Rama ėndėrron dhe flet pėr fitore, por luan pėr humbje, ndėrsa Berisha po luan mjeshtėrisht me hapėsirat dhe avantazhet qė i jep kodi zgjedhor; pėrvoja e gjatė nė politikė dhe nė qeverisje; me listėn e aleatėve nė koalicion; me listėn e kandidatėve; me bagazhin e madh tė punėve tė mira tė kryera; me bumin e investimeve dhe tė veprave tė inauguruara gjatė kėtyre muajve tė fundit, etj. Po e pėrmbyll kėtu, me 51 arsye. 50 tė tjerat mund tė gjenden duke marrė 25 emra tek lista Edi Rama dhe 25 premtime nga 1001 pėrrallat e Edi Ramės..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://newballkan.albanianforum.net
 
101 Arsyet per te mos e Votuar PS.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: