NEWBALLKAN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

 

 Permbyset Autobuzi i Rilindjes internacionale Socialiste:Rama mbetet vetem me sllavet.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

Permbyset Autobuzi i Rilindjes internacionale Socialiste:Rama mbetet vetem me sllavet. Empty
MesazhTitulli: Permbyset Autobuzi i Rilindjes internacionale Socialiste:Rama mbetet vetem me sllavet.   Permbyset Autobuzi i Rilindjes internacionale Socialiste:Rama mbetet vetem me sllavet. EmptyThu May 16, 2013 10:21 am

Socialdemokratėt gjermanė, demokratėt e majtė italianė, tė majtėt francezė dhe laburistėt britanikė, kanė braktisur internacionalen Socialiste, duke shpallur se themelojnė Aleancėn e socialistėve progresistė. Ata deklarojnė se s’mund tė qėndrojnė nė njė organizatė-fosile tė shekullit 19, nė tė cilėn ka ende diktatorė tė Afrikės e Azisė. Nė Internacionale kanė mbetur tani Tadiēi, Stanishevi, Papandreu dhe natyrisht nėnkryetari i 36-tė i sllavo-grekėve, Edi Rama

Nėnkryetari i 36 i Internacionales Socialiste, Edi Rama ka marrė njė lajm tė keq. Internacionalja Socialiste po shkrihet. Nuk ėshtė faj i Edi Ramės. Faji ėshtė i ideologjisėsėvjetėrqė pėrfaqėson Internacionalja Socialiste. “Nė vend tė saj po lind, edhe formalisht Aleancae Progresistėve, qė formohet nga 50 parti “progresiste, demokratike, social-demokrate, socialiste dhe laburiste,sinjėiniciativėe SPD gjermane dhe me hyrjen nė kėtė formacion ndėrkombėtar tė Partisė Socialiste franceze dhe tė Partisė Demokratike italiane”, raporton “Europa Quotidiano”, gazeta zyrtare e majtės italiane, PD, e cila titullon shkrimin, “Internacionalja Socialiste u mbyll. Dhe ky ėshtė njė lajm i mirė”. Gazeta u referohet edhe shkrimeve tė “Le Monde” dhe Frankfurter Rundschau”. Si duket, vendimtare ka qenė fakti qė SPD-ja, socialdemokratėt gjermanė janė tėrhequr nga anėtarėsia nė Internacionale dhe kanė vendosur tė jenė thjeshtė vėzhgues.Kėtė e deklaroi sekretari i SPD-sė Sigmar Gabriel,nė vigjilje tė manifestimittėmadh qėpo pėrgatitet tė mbahet nė qytetin Lajpcig tė Gjermanisė pėr tė festuar 150 vjetorin e kėsaj partie. Ky vendim ėshtė marrė kryesisht nga gjermanėt, qė janė edhe financuesit mė tė mėdhenj tė Internacionales, tė cilėt kanė konstatuar se kjo organizatė nuk ėshtė e pėrshtatshme me kohėn dhe kėrkesat bashkėkohore tė globalizimit. Sipas socialistėvegjermanėnuk duhet mė njė strukturė e ankoruar nė shekullin e kaluardhe njė ideologjie tė tejkaluar, qė ka brenda personazhe tė papranueshmesiDaniel Ortega, apo kreu i “pėrjetshėm”i Shtetit e Angolės Jose Edoardo dos Santos, partia e Hosni Mubarakut, ose partia e Bregut tė Fildishtėe Laurent Gbagbo-s, i cili duhet tė pėrgjigjet pėr krimet ndaj njerėzimit pėrpara Gjykatės Ndėrkombėtare Penale. Gjermanėte SPD-sė mendojnė tė shkojnė nė zgjedhjet e vjeshtės kundėr kryeministres gjermaneAnxhela Merkel, me njė figurė tė pastėr, jashtė ideologjive dhe bashkėkohore. Socialistėt italianė tė PD do tė jetė pjesė e kėsaj organizate tė re, po ashtu socialistėt holandezė tė PvdA, socialdemokratėt norvegjezė, laburistėt australianė, demokratėt kanadezė, – dhe listamund tėvijojė. Sinjalete kėtij ndryshimi ishin dhėnėdisa muaj mė parė. Nė shkurt Partia Laburiste anglezedoli nga anėtarėsia e Internacionales Socialiste, duke u pozicionuar si “vėzhgues” dhe jo mė si “anėtare”. Sipas laburistėve anglezėdis-avantazhet nė kėtė organizatė ndėrkombėtare janė mė tė mėdha sesa avantazhet. Sipas tyre kuota e anėtarėsisė vjetore ishte shumė e majme, 100 mijėsterlina nė vit, dhe po bėhej shumė e shtrenjtė nė kohė krize. Nė fakt partitė qė janė larguar nga Internacionalja Socialiste bėnė njė tentativė pėr tė reformuar organizatėn duke kandiduar pėr sekretarė tė Pėrgjithshėm nė kongresin e bėrė nė Cape Town tė Afrikės Jugut, suedezen Mona Sahlin. Por doli tė ishte njė dėshtim sepse sekretari Luis Ajala, mbėshtetej nga tė gjitha partitė socialiste tė Amerikės Latine dhe tė Afrikės,sidhetrePartitė Socialiste si motra tė Shqipėrisė, Serbisė, Bullgarisė dhe Greqisė. Lobimi i grupit tė Papandreut, Stanishevit,Tadiēit dheRamėska detyruar reformistėt e majtė tė mbajnė njė distancė. Malaj: Socialistėt mos tė votojnė kamikazėt e Ramės/Kandidatii pavarurpėr qarkun e Vlorės, Arben Malaj i bėn thirrje tė gjithė elektoratit tė majtė qė ta shpėrndajė votėn brenda koalicionit opozitar. Sipas tij, kjo do tė garante rotacionin politik nga njė anė, dhe nga ana tjetėr do shmangterrezikun e njė krize politike nga ata qė i cilėsoi kamikazėt e Ramės. Kandidatėt e Ramės i quan kamikazė krizash. Pėr kėtė, Arben Malaj fton socialistėt qė ta shpėrndajnė votėn tek anėtarėt e tjerė tė koalicionit tė majtė. E sheh si pozitive mbėshtetjen qė ka marrė deri tani me kandidimin si i pavarur nė Vlorė, ndonėse nuk pretendon nga ish-kolegėt qė kėtė ta shfaqin publikisht. Malajnuk harron pafalėnderuar ata qė i qėndruan pranė pas largimit ngaPS dhe thekson se pėr tė thelbėsore ėshtė zhvillimi i njė fushate elektorale pozitive...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://newballkan.albanianforum.net
 
Permbyset Autobuzi i Rilindjes internacionale Socialiste:Rama mbetet vetem me sllavet.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: