NEWBALLKAN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

 

 Humbja e kontrollit nga mbidoza apo Dhune.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

Humbja e kontrollit nga mbidoza apo Dhune. Empty
MesazhTitulli: Humbja e kontrollit nga mbidoza apo Dhune.   Humbja e kontrollit nga mbidoza apo Dhune. EmptyMon Apr 29, 2013 3:15 am

Nė njė emision televiziv mjaft tė afėrt nė kohė, nė tė cilin janė tė ftuar zakonisht edhe komentues ngjarjesh, herėn e fundit ishin pjesėmarrės edhe dy prej tyre. Ky emision ndiqet nga njė masė e madhe shikuesish, édhe pėr meritė tė drejtuesit tė emisionit, i cili i nxit tė ftuarit, nė njėfarė mėnyre, qė tė shmangin konformizmin. Megjithatė duket se kemi trashėguar nga diktatura enveriste, veē tė tjerave, edhe njė tė keqe tė madhe: autocensurėn. Para se tė flasim pėr ngjarjen skandaloze tė qėndrimit tė Edi Ramės ndaj diplomatit Egin Ceka nė Vjenė, qė ėshtė trajtuar gjerėsisht nė tė gjitha mediat tona, le tė themi diēka edhe pėr atė qė pėrmendet shpesh si mendėsķ komuniste nė vendin tonė, e pėrhapur si nė asnjė vend tė Europės sė tanishme, pėr tė mos bėrė krahasime nė pėrmasa globale. A gjendet vend tjetėr, me pėrjashtim tė vendit tonė, qė tė konkurrojė pėr zgjedhjet si te né, ku janė tė rreshtuara nė koalicionin e sė majtės sė Edvinit edhe katėr parti qė janė tė ekstremit tė majtė, dy prej tė cilave emėrtohen komuniste dhe dy tė tjera quhen tė Partisė sė Punės? Nė Gjermani, janė pėrjashtuar edhe mėsues nga puna, si pronazistė! Propaganda naziste ėshtė e ndaluar me ligj. Nė Itali, propaganda fashiste e Musolinit, nė njė periudhė tė shkurtėr fill pas Luftės II Botėrore, deputeti Almirante i Aleancės Nacionale pati disa pikėpamje fashiste. Por edhe ai nuk u shty gjer nė Ringritjen e Statujave tė Duēes, siē ndodh te né qė kėrkohet “tė rilindin” shtatoret e Enverit. Statujat e tij tė panumėrta u pėrlanė nga uragani popullor. Tani ėshtė bash ajo mendėsi komuniste qė u jep dorė nostalgjikėve tė vėnė nė piedestal pikėrisht atė rrėzim qė bėri njė popull i tėrė tė cilin nuk e bllokoi dot R. Alia, jo nga malli por nga halli. Ja pėrse pjesa demokratike e mediave, nė njė domethėnie ironike, e pėrcakton emblemėn “Rilindje” nė njė domethėnie pėrkeqėsuese; ndėrsa e njėjta fjalė, nė testatėn e gazetės sė parė pluraliste (Rilindja Demokratike), nėnkuptonte pėrballimin me mjete demokratike tė revanshit, qė shfrytėzonte djallėzisht efektet e asaj mendėsie, tė cilėn e cekėm mė sipėr. Kjo mendėsi enveriste ėshtė e jashtėkohshme. Anakronizmi qėndron nė atė se, po tė jetėsohej njė blasfemi e tillė, oreksi do tė mund tė shtohej duke kėrkuar edhe bustet e statujat e Stalinit(!). A nuk e quajti stalinist veten diktatori ynė, gjer nė fund tė tjetėr, nė prillin e vitit 1985? Por nė Europė, - ku e majta e Edi Ramės shprehet me hipokrizi se dėshiron ’tė integrohet’,- e ka pas denoncuar Stalinin 56 vite mė parė. Ndėrsa Rama, ky “euroatlantist” fals, gdhihej nė Pezė nė ēdo mes shtatori pėr t’i bėrė lavde stalinistit E. Hoxha, pėrkrah veteranėve, pėr tė cilėt kishte shkruar nė “Refleksionet” se duheshin varur nė litar (!). Dhe Partia e Punės e tyre, duhej nxjerrė jashtė ligjit! Jo vetėm pėr kėto inkoherenca tė bujshme, por edhe pėr gafat e rėnda qė nuk iu ndanė kurrė “kurikulumit” tė tij, ėshtė vėnė nė dyshim gjendja e tij mendore. Siē ndodh edhe sot e kėsaj dite nė sjelljen e tij ndaj diplomatit Egin Ceka, me dhunėn e tij tė zakontė verbale (“Kush tė solli ty kėtu?), madje edhe fizike. “Kurbani” i tij, njė libėr nihilist fund e krye ndaj personave tė shumtė - qė i sheh tė gjithė nė optikėn e tij denigruese,- atij gazetarit me prirje pėr ta ngritur tirazhin e gazetės sė tij, qė ia nxirrte tė gjitha skandalet e gjyqit skandaloz tė divorcit ndaj njė aktoreje tė talentuar, ia falte “gjynahet”, sepse tanimė ishte aleati i tij. Kjo ishte e mjaftueshme qė tė bėnte sikur nuk kuptonte se i ishte dokumentuar dhe paraqitur me fac sķmile gjyqėsore i gjithė karakteri i zvetėnuar i tė paditurit, nė gjyqin e divorcit tė Ramės: Mospranimi i shpenzimeve pėr djalin e mitur; mosnjohjen e kėsaj fėmije, sepse “nuk ishte djali i tij, meqė kishte ndėrprerė bashkėjetesėn dhe nuk i dilnin llogaritė qė tė ishte i veti”. Se kjo ndėrprerje e marrėdhėnieve intime nuk pėrkonte, pra, pėr shkak se nusja kishte vajtur me prindėrit e tė paditurit nė Himarė pėr verim, ndėrsa ai ishte jashtė shtetit nė atė kohė, e tė tjera, e tė tjera. Por ajo qė qé vėrtet e ēuditshme, ishte se tė gjitha kėto absurditete, ia vishte, pėr interesa vetjake politike, doktor Berishės! Nėse ndokujt i duket e pabesueshme, le tė lexohet “Kurbani” nė faqen 35-36, kur ai dha njė ulėrimė si i ndėrkryer nė bulevard... “Oooo doktooor”! Ai deshi tė pėrligjė kėtė shpėrthim skizofrenik, duke provuar se nuk i skuqet, as i zverdhet lėkura, me kusht qė tė ndihmohet me ēdo kusht qė tė bėhet... kryeministėr, paēka se synon tė mbledhė nė aradhet e tij “as tė djathta, as tė majta” qoftė edhe qelbėsirat, se paska dėgjuar qė Makiaveli ka thėnė se qėllimi i justifikon mjetet... Nė pėrēartje tė tjera, qė druaj se bėhem i mėrzitshėm ta citoj me faqen pėrkatėse, i jep lustrėn vetvetes (kjo vetvetja pėrbėn tė vetmin personazh pozitiv nė “Kurban” qė ėshtė kuintesenca e mllefeve), pra thotė se ai vetė ėshtė i pėrkorė dhe nuk flet me pėrbuzje ndaj tė tjerėve. Por nė tė gjitha debatet politike, sa herė flet pėr kryetarin e PD-sė, i dhėmb goja tė shtojė edhe fjalėn “zoti” pėrpara. Gjithmonė e vazhdimisht flet me ‘Saliu’. Dhe kundėrshtarit tė tij nė ballafaqimin pėr kandidaturėn e kryetarit tė Bashkisė, z. Lulzim Basha, e quante me kapadaillėk ‘Lulzimi’ apo, mė me zemėratė akoma, ‘Lulzim Saliu’! Ndėrsa kėta politikanėt e djathtė e kanė quajtur, nė mėnyrė tė pandashme, z. Rama! Kjo i ka bėrė edhe disa nga papagajtė e vet tė flasin me tė njėjtėn mėnyrė pėrbuzėse édhe disa nga gojėshpatėt mė tė shkapėrderdhur nė fjalor tė tij, me mllefin e induktuar nga Edi Rama. Mjaft prej tyre janė gjobitur pėr shpifje nė akuza sajesash tė ėndėrruara nga ustai i kėtij stili tė tė folurit, Edvinit. *** Tani, pas kėtij pasqyrimi, qė shpjegon se pėrse jemi nė njėlloj autocensure, mjafton qė tė krahasohemi me vende qė janė prej kohėsh nė BE. Kryebashkiaku i Romės, Xhani Alemano, bėn testin antidrogė pėrpara rikandidimit. Pas kėtij titulli, “tronditet opozita e Edvinit”, - shprehet nė mėnyrė fare tė ngjeshur “55-a”, nė faqe tė parė. Mjaft personalitete tė komunitetit europian kanė dhėnė dorėheqjen pėr evazion fiskal. Te ne Edi Rama bėn veprime tė njė ēekuilibruari mendor (si nė Vjenė, nė lajmin mė tė freskėt), dhe tė dy analistėt, nė atė stacionin televiziv qė pėrmendėm nė fillim, i hodhėn ujė verės: dhunėn gojore dhe fizike tė Edit ndaj njė diplomatit tonė, Egin Cekės, tashmė i atashuar pranė institucioneve tė larta tė komunitetit europian, e quajtėn “mungesė kontrolli”. Eufemizėm pėr tė shmangur fjalėn mė tė rėndė, “dhunė?”. Nėse flasim me delikatesa tė tilla, kjo do tė kishte kuptimin se ndryshojmė nga Perėndimi, qė s’ka paragjykime tė kėsaj natyre pėr t’i zbutur cilėsimin njė nevrastreniku, aq mė tepėr njė psikopati. Dhe nuk do tė kishin, po ashtu, asnjėrėn nga trajtat mė tė lehta tė autocensurės pėr tė bėrė hetime tė natyrshme nėse ndonjėri ndaj politikanėt e mėdhenj kishte apo nuk kishte kartelė nė psikiatri. Po tė ishim si nė e Perėndim, njėri ndėr eksponentėt e shquar tė fjalės sė shkruar nuk do tė heshtte kur RD-ja e datės 6 dhjetor 2009, shkruante nė faqe tė parė: “Si ndėrhyri shkrimtari (emėr e mbiemėr) qė Ramės tė mos i jepnin armė nė zbor: Ka probleme mendore”. Nė shtjellimin gjerėsisht tė kėtij shkrimi ballor thuhej se nė shtator tė vitit 1985 i ishin lutur Aneta dhe Kristaqi, qė tė shkonte nė garnizonin e Burrelit e” t’u lutej eprorėve tė Repartit Ushtarak tė mos pajisej me armė se rrezikohej jeta e tė tjerėve”. Edhe njėherė: Asnjė pėrgjigje nga shkrimtari, qė pėrmendej me emėr! Kėtė avantazh, pasojė e mendėsisė enveriste qė na u pėrēua gjer nė ditėt tona, kryetari i PS-sė po e pėrfiton me tė dy duart. Nuk mė duket e nevojshme te zgjatem mė tepėr pėr dhunėn ndaj njė diplomati, se do tė flasin, siē kanė folur, edhe tė tjerėt...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://newballkan.albanianforum.net
 
Humbja e kontrollit nga mbidoza apo Dhune.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: