NEWBALLKAN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

 

 Rama kėrcėnon: Unė do kthej 97-ėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

Rama kėrcėnon: Unė do kthej 97-ėn Empty
MesazhTitulli: Rama kėrcėnon: Unė do kthej 97-ėn   Rama kėrcėnon: Unė do kthej 97-ėn EmptySun Apr 28, 2013 2:49 am

Rama kėrcėnon
Nė qytetin e zhuritur nga rebelimi komunist i ’97-s, Edi Rama ka zgjedhur tė rrėfejė gjithė panikun e vet pėr humbjen e zgjedhjeve tė 23 qershorit, nėpėrmjet kėrcėnimeveseėshtė i gatshėm tėprodhojė njė skenar tė ngjashėm destabilizimi.Revanshipėr dhunė,pushtim institucionesh dhe dhėnie legjitimiteti strukturavekriminaletė fshehura si parti politike po paraqiten si agjenda e fshehur e opozitės, nė prag tė ēeljes sė fushatėselektorale

Nuk mundi tė durojė mė gjatė. Pėr mė tepėr Edi Rama zgjodhi Vlorėn, me mendimin e keqpėrdorimit tė radhės si “tranmpolinė” pėr pėrcjelljen e mesazhevepėr rikthim tėmundshėm teviti1997. Dje Edi Rama ia plasi... Tentoiti“prekėnėsedėr” vlonjatėt dukeu tallur me “paratė e pastra” qė humbėn..., te (ish)vjehrra e Olta Xhaēkės (allias Shemsie Kadria). “Futini paratė tuaja” (te vjehrra e Olta Xhaēkės)..., pretendonte Edi Rama dje nė Vlorė se u ishte rekomanduar vlonjatėve nė vitin 1997. Nė atė vit as ai vetė nuk e mban mend se ku gjendej..., por kjo nuk e pengoi se pėr ato qė mund tė ketė dėgjuarmė pas, sipas variantit tė mundshėm tė servirur nga (ish)nusja e Shemsie Kadrisė (Olta Xhaēkės), pėr (vetėm) “paratė e pastra”..., tė tentonte tė rikthente nxitjen e revoltės sė budallallėkut kolektiv tė vitit 1997... Budallallėk kolektiv ku njerėz, qė nuk e njihnin as Oltėn as Shemsien, ti besonin paratėe tyre tė pastra (askush nuk mund tė mendojė ndryshe),(ish)nusessė“gruas piramidė”. E ndėrsa Edi Rama i di dhe i kupton tė gjitha kėto, ashtu sikurse di dhe kupton se viti 1997 e ka pėrmbyllur kohėn e “maturimit” tė tij (pas katėr palė zgjedhjesh tė pėrgjithshme), ai nuk di dhe nuk kupton se sot nė vitin 2013,shumė kush e mban mend “fatin” qė e pasoi Olta Xhaēkėm pas “divorcit” si nuse e Shemsie Kadrisė, ashtu sikurse shumė kush e mban mend se “rikthimin 100 pėr qind” tė kursimeve tė shqiptarėve,asOltaXhaēka nuk e besonte..., pse jo tė mund tė tallej..., sikurse po tenton tė imitojė sot Edi Rama (Olta Xhaēkėn), duke tentuar “tė zgjojė” te vlonjatėt “kėrkesėn pėr shpagim” pėr paratėqėShemsie Kadria,“iatrashėgoi” (ish)nuses deputete socialiste. Por Edi Rama, nuk ka hallin nė se vėrtetė vlonjatėt do tė “rimburosjnė” humbjet e tyre, sepse ai nuk ėshtė budalla, qė paratė e mundshme nė llogaritėe mundshmetėOltaXhaēkės“ti “shpėrndajė” te “Sheshi i Flamurit”. Por, kjo nuk e pengon, qė masturbimi, apo revanshi pėr dhunė, dekadencė, enverizėm, nė funksion tė mospranimit tė verdiktit tė votės sė lirė, tė tentojė “tė ngopė me lugė tė zbrazėt”, pėr nxitje tė njė reaksioni tė mundshėm, tė atyre “qė duhet t’i bėjnė vetes pyetjen: Si ka mundėsi qė tė votohet mė Sali Berisha kėtu nė Vlorė”. Pėr Edi Ramėn, mė shumė “vlerė” ka “papunėsia” nė komunėn e Xarrės, duke u vetėkėnaqur me suksesine Dhimo Kotes,dheme paaftėsinė e tij, pėr tė bėrė, gjysmėn, ēerekun, apo edhe gjysmėn e ēerekut tė ēerekut...,tėkryekomunarit tė Xarrės..., pėr kohėn ku ai (Edi ram,a) ishte...kryebashkiak i Tiranės... Pėr Edi Ramėn, tė votuarit nė Vlorė e Sali Berishės, ėshtė “njė pamundėsi”, pse ai (Sali Berisha), nuk bėri gjė tjetėr (sipas kėndvėshtrimit tė Edi Ramės) veēse me “rrugėn qė dėrgoi drejt Vlorės e izoloi e nėpėrkėmbi e talli...”...,pornuk dihetsekė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://newballkan.albanianforum.net
 
Rama kėrcėnon: Unė do kthej 97-ėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: