NEWBALLKAN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

 

 Edvin Rama Enderron si Palestina (ishalla prishet Izraeli me USA) ishalla prishet Berisha me USA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

Edvin Rama Enderron si Palestina (ishalla prishet Izraeli me USA) ishalla prishet Berisha me USA Empty
MesazhTitulli: Edvin Rama Enderron si Palestina (ishalla prishet Izraeli me USA) ishalla prishet Berisha me USA   Edvin Rama Enderron si Palestina (ishalla prishet Izraeli me USA) ishalla prishet Berisha me USA EmptyWed Apr 24, 2013 8:15 am

Jonathan Moore bashkėbisedon me analistė tė njohur nė Washington pėr ēėshtjet e Shqipėrisė

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė ripėrsėritur apelin e tyre pėr votimin e tre ligjeve, si kushte ėpr marrjen e statusit tė vendit kandidat tė Shqipėrisė pėr nė BE, ndėrsa kanė evidentuar se PS-ja ka bllokuar pėr qėllime politike procesin e integrimit. Njėherazi, SHBA-tė i kanė bėrė apel Partisė Socialiste qė tė dėrgojė emrat e anėtarėve tė rinj tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve. Kėto qėndrime u bėnė tė ditura nė Uashington, nė njė debat tė organizuar nga Instituti Demokratik Amerikan. Nė kėtė takim mori pjesė dhe Drejtori pėr Evropėn Qendrore dhe Jugore nė Departamentin e Shtetit Jonathan Moore, qė pak ditė mė parė vizitoi Shqipėrinė. Para njė panelime analistėtėnjohur nė Washington pėr ēėshtjete Shqipėrisė, Jonathan Moore, u shpreh se, “opozita me mosvotimin e tre ligjeve, ka bllokuar pėr qėllimepolitike integrimine vendit nė BE”. Ai ka kėrkuar gjithashtu qė tė mos shtyhen zgjedhjet nė Shqipėri, ndėrsa shtoi se SHBA dhe institucionet e tjera qė merren me zgjedhjet do tė kenė vėzhguesit e tyre tė angazhuar nė kėto votime. Vetėm pak ditė nga vizita e tij nė Shqipėri, zyrtari i lartė amerikan, Jonathan Moore, ka ripėrsėritur edhe njėherė se KQZ duhet tė jetė e balancuar dhe pa ndikime nga politika. Duke iu referuar gjendjes nė tė cilėn ndodhet momentalisht KQZ, Moore ka theksuar se KQZ duhet tė funksionojė nė normalitetin e tij, duke pėrēuar kėshtu nė mėnyrė indirekte apelin ndaj opozitės pėr tė plotėsuar vendet e mbetura bosh nga anėtarėt e saj tė dorėhequr. “KQZ duhet tė jetė e balancuar dhe pa ndikime nga politika.KQZ duhet tė funksionojė dhe zgjedhjet tė zhvillohenmė 23qershor, mosfunksionimi i saj rrezikon zhvillimin e zgjedhjeve”, thaai. Zyrtari amerikan ka parashtruar qartė se, SHBA kėrkon tė shohė zgjedhje me standardedemokratikenė23qershor,tėcilat sipas tij janė vendimtare pėr demokracinė nė vend si dhe progresin drejt procesit tė integrimit. “Zgjedhjet janė test pėr demokracinė nė Shqipėri. Duam tė shohim zgjedhje tė lira dhe demokratike nė 23 qershor. Zgjedhjet janė tė rėndėsishme pėr demokracinė dhe progresin nė Shqipėri. Duhet tė zbatohen kuota gjinore, listat e zgjedhėsve kanė pasur probleme”, theksoi ai. Zyrtari i lartė amerikan shprehu shqetėsimin e vendimit tė Partisė Socialiste pėr tė mos lejuar zhvillimin e zgjedhjeve dhenėse kjo ndodh u shpreh ai, qytetarėt duhet tė reagojnė. “Po pėrpiqemi qė procesi tė jetė i lirė dhe i ndershėm. KQZ tė sigurojė qė zgjedhjet tė zhvillohen nė rrugėn e duhur. Ne do t’i vėzhgojmė. Dhunėn nuk do ta tolerojmė. Do tė kemi kujdes me gjithēka qė do tė ndodhė. Do tė fokusohemi me fushatėn elektorale, do tė bazohemi nė ato ēfarė do tė na thonė vėzhguesit. Do tė shikojmė se ēfarė do tė bėjmė, si do tė veprojmė, por edhe mė parė e kam thėnė qė ėshtė njė pyetje pėr diskutim,sepse opozita ka vendosur tė mos ndryshojė qėndrim pėr sa i pėrket zgjedhjeve. Nėse zgjedhjet nuk zhvillohen, qytetarėt duan qė ato tė zhvillohen”, theksoi Moore. Ai i dėrgoi sėrisht apelpartivepolitike qėtėbėjnėgjithēka qė zgjedhjet tė zhvillohennėdatėn e caktuarmė 23qershor. Ndėrkaq, ai ritheksoi vendosmėrinė e SHBA pėr tė vėzhguar nga afėr procesin e zgjedhjeve. Deklaratat, Moore i bėri gjatė njė konference nė Uashington. Nė fund tė seancės, ka ndėrhyrė edhe ish-ambasadori amerikan nė Shqipėri, John Withers, i cili ka deklaruar se mazhoranca nė Shqipėri do tė vjedhė kėto zgjedhje. Por Drejtori pėr Evropėn Qendrore dhe Jugore nė Departamentin e Shtetit, Jonathan Moore ka replikuar, duke kujtuar se pak ditė mė parė ka takuar edhe Edi Ramėn edhe Ilir Metėn dhe asnjeri prej tyre dhe askush nga opozita nė Shqipėri nuk ka shfaqur njė shqetėsim tė tillė, pėrkundrazi kanė deklaruar se do t’i fitojnė zgjedhjet...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://newballkan.albanianforum.net
 
Edvin Rama Enderron si Palestina (ishalla prishet Izraeli me USA) ishalla prishet Berisha me USA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: