NEWBALLKAN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

 

 Rilindja e Hajduteve te PS

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

Rilindja e Hajduteve te PS Empty
MesazhTitulli: Rilindja e Hajduteve te PS   Rilindja e Hajduteve te PS EmptySat Apr 20, 2013 6:47 am

Zhvatėsi i politikės, i cili e kalon kohėn duke grabitur meritat e sė majtės dhe duke qerasur 99-shat qė i kryejnė shėrbime jopolitike, shpalli dje se ka firmosur me 40 aleatė. Ata nė fakt janė trashėgimi e vėrtetė e hajdutllėkut komunist, bashkuar me arrivizmin e bijve-pehlivanė nė epokėn e demokracisė dhe garantojnė njė front social-komunist qė premton veē njė gjė: paralizimin e reformave dhe kthimin e vendit nė imazh tė paligjshmėrisė sė Ali Babės apo tė Kim Jong Ramės

Edi Rama e ka tė vėshtirė tė shkėputet nga bindjet e tij tė vėrteta. Dhe fatmirėsisht kėtė e bėn ditėn pėr diell, pikėrisht nė kulmin e fushatės sė promovimit tė programit tė “Rilindjes”. Pompimi mediatik se alternativa e tij i duhet Shqipėrisė, ėshtė njė rreng i madh, nisur nga shumė faktorė demotivues tė kėsaj klike pseudo-alternative. Por hataja ka tė bėjė me partnerėt e tij tė koalicionit opozitar; aty janė tė gjithė sė bashku nga socialistė, komunistė etj., etj. Dje, Edi Rama depozitoi nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve 40 partitė e koalicionit opozitar, midis tė cilėve edhe Partinė e Punės tė Rinovuar, ithtarėt e regjimit hoxhist. Pjesa tjetėr ėshtė mbushje interesash mes kryetarėve dhe lidershipit socialist. Nė kėtė listė tė tejzgjatur dhe me njė numėr simbolik, ka edhe tė pakėnaqur, pasi pas krushqisė sė re, njė pjesė e mirė e aleatėve tradicionalė tė PS ndjehen tė lėnė pas dore, ndėrsa 2-3 prej tyre kanė humbur shpresat pėr njė riafrimitet tė mundshėm me Edi Ramėn. Nuk mungojnė as zilitė e shprehura nė distancė, pasi grupi i komplotistėve me 40 parti politike, ka bėrė edhe ndarjen e racioneve tė qeverisė nė hije, sigurisht duke lėnė edhe tė pakėnaqur. Gjithsesi, e rėndėsishme ėshtė qė, koalicioni i tė 40-ve (se, pse ka zgjedhur numrin 40-tė, Edi Rama, askush nuk e di, por njė lidhje logjike duhet ta ketė; a thua ka tė bėjė me plaēkitėsin, Ali Baba me 40 hajdutė?!), ėshtė iniciuar pėr njė qėllim serioz, gjithēka vėrtitet rreth interesave tė ngushta politike dhe pėrfitimeve qė nisin nga krushqia e deri te grupimi masiv i tė 40-ėve. Kėsisoj, s’do mend tė kuptohet se Edi Rama rikthehet nė identitet, rikthehet nė linjėn qė i pėrket, atė tė dajės sė tij Spiro Koleka, duke kėrcėnuar investitorėt me rritje tė taksave, me pasojė tė drejtpėrdrejtė rritjen e papunėsisė dhe varfėrimin e familjeve shqiptare. Rikthehet nė linjėn e babait tė tij qė firmoste varjen e poetėve. Ky, i biri nuk ka gjė nė dorė, por atė qė e ka e demonstron po aq mirė sa paraardhėsit e tij. Kastriot Islami e njeh mė mirė se kushdo pėrndjekjen tipike diktatoriale tė tė birit tė Kristaqit dhe adhuruesit tė Enverit. Gjithēka demonstrohet haptazi, nė sy tė tė gjithėve, Edi Rama ka mbledhur rreth vetes klikėn soc-komunist, pėr tė vetmin qėllim zaptimin e shqiptarėve pėrmes terrorit dhe panikut, largimit tė investitorėve dhe mbylljes sė vendeve tė punės. Ndėrprerjes sė raporteve me ndėrkombėtarėt, siē edhe ka bėrė ditėt e fundit kur shpėrfilli apelin e SHBA-sė dhe OSBE-sė pėr mos-tensionimin situatės parazgjedhore dhe mbajtjen korrekte tė raporteve tė politikės me Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve. Ai, bėri tė kundėrtėn. U izolua nė bunkerin mavi dhe vetėm dje, firmosi zyrtarisht koalicionin: “Ali Baba me 40 komunistė”, duke pėrforcuar edhe premtimet qė iu kish dhėnė mė parė se, “torta e qeverisė” do jetė e tė gjithėve, e krushqisė dhe e tėrė grupit vartės tė tė 40-ėve. Aleanca u pėrforcua, ku me bashkim ngjalash e ku me rikthim nė identitet, nė gjithė kėtė aksion anti-berishist, tė gjitha “qelbėsirat” janė bashkė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://newballkan.albanianforum.net
 
Rilindja e Hajduteve te PS
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: