NEWBALLKAN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

 

 Autizmi dhe Kujdesi tek femijet.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

Autizmi dhe Kujdesi tek femijet. Empty
MesazhTitulli: Autizmi dhe Kujdesi tek femijet.   Autizmi dhe Kujdesi tek femijet. EmptyTue Mar 05, 2013 2:07 pm

30 Pergjigje Per Shqetesimet rreth Sjelljeve te Femijeve Autike Nga Agron Daja

1-Pse Fėmija im ben kėtė apo ate veprim te Cuditshem ? Ka shumė prej simptomave tė autizmit, qė mund tė shkruhen si “vetem autizėm “, por ēdo gjė qė ėshtė “vetėm autizem” mund tė ketė njė arsye biologjike dhe njė trajtim. Nė njė pėrpjekje pėr tė shpjeguar disa tipare tipike te sjelljeve te “vetėm autizmit” , ne gjykojme nė vijim tė gjithė eksperiencat qe vijne direkt nga fėmijėt e shėruar, prindet dhe pėrvojat mjekėsore.

2-Pse fėmija im zgjohet natėn? Refluxi ėshtė shkaku mė i zakonshėm i te zgjuarit Naten. Njė diagnozė Refluxi kėrkon njė trajtim nga njė Mjek gastroenterolog. Mjekimi ėshtė me medikamente si dhe heqjen e ushqimeve me acide si domate ketchup dhe agrume. Fenolet. Mbingarkese e fenoleve duket si rrathe tė errėta nėn sytė, duke qeshur nė kohė tė papėrshtatshme – sidomos natėn, tė vetė-ngacmimeve dhe sjelljeve shtesė, si dhe ēėshtje tė tjera. Rregullohet me heqjen e ushqimeve phenolike, kripėrave Epsom te banjes dhe enzimave anti fenolike. Fenolet janė nė ushqime si banane, mollė, rrushi i kuq, ngjyrues artificiale, domate, kikirikė, portokall dhe ēokollatė.

3-Pse femija i im nuk flet? Autizmi prek komunikimin, por ka shumė gjėra qe prindėrit raportojne te ndihmojne nė nxitjen e fjalės si GFCF dietė , SC Diete dhe shtojcave si TMG simboli i trimethylglycine), P-5-P (Pyridoxal 5-Fosfat, Vitamina B-6 metabolitit), farė liri dhe Omegat –Vaj Peshku ( acidet yndyrore esenciale). Prindėrit raportojne se trajtimi i Mykut e nxit te foluren. Njė kombinim i te folurit dhe terapive tė sjelljes do tė ndihmojė femijen tuaj.

4-Pse fėmija im thotė apo bėn tė njėjtėn gjė pa pushim Sjelljet e pėrsėritura janė njė pjesė e autizmit. Sjelljet vetė-stimuluese , jane te zakonshme dhe shėrbejne si njė burim i ngushėllimit tė fėmijės. Tė rriturit me ASD kane sjelleje me te zbutura.Ne kete rast duhet punuar me femijen ne menyre qe ai-ajo te kontrollojne veprimet e tyre.

5-Pse fėmija im tė ketė pjese te trupit tė skuqura? Ekzema ėshtė njė infeksion nga Myku qė duket si njė skuqje e lėkurės dhe ėshtė pėr shkak tė njė sistemi tė dobėsuar imunitar. Myku-Maja ėshtė ushqyer me sheqer dhe brumera. Hiqni / reduktoni lėngun e sheqerit dhe brumerat, Trajtojeni me Probiotike, , ekstrakte te gjetheve te ullirit dhe tė tjerė Medikamente Homeopathike, dhe medikamente si Diflucan, Nizoral, Nystatin, etj Skuqjet pėr shkak tė alergjisė, sidomos nga qumėshti, janė shumė tė zakonshme. Beni testin e Alergjise IgG dhe IgE.

6-Pse fėmija im tė ketė rrathe tė errėta nėn sytė e tij? Kėto janė pėr shkak tė alergjisė dhe quhen “shiners alergjike”. Beni testin IgG dhe te alergjise Ushqimore IgE , panelin egjakut pėr tė hequr artikuj te papranueshem nga organizmi i juaj. Maja dhe Fenolet mund tė shkaktojnė edhe Alergji.

7-Pse fėmija im tė ketė njė bark tė fryrė? Belly etiopian” ėshtė njė shenjė e problemeve gastrointestinale. Njė fėmijė mund tė ketė njė crregullim ne stomak dhe zorrėt e tij dhe ka nevojė tė trajtohet. Njė cleanout gut ėshtė e nevojshme.

8-Pse fėmija im ka tė patrazuar ushqimin nė Jashteqitjen e tij? Maldigestion (Ushqimi i patrazuar nė Fece) ndodh kur stomaku nuk mund tė trese ushqimet. Enzimat e tretjes do tė ndihmojnė stomakun ne kete proces. Gabim i lindur i metabolizmit mund tė shkaktojė kėtė mungesė tė Enzimeve Natyrore.

9-Pse fėmija im nuk ka Jashteqitje pėr ditė? Kapsllėku ėshtė i zakonshme nė fėmijėt me ASD. Duke vėnė fėmijėn tuaj nė dietė GFCFSF do tė zgjidhni shumė prej saj, por edhe pėr trajtimin kundra Mykut dhe alergjive. Perdorimi i Ushqimeve qe permbajne fibra, fruta dhe perime do t’ju ndihmojė per te zgjidhur ēėshtjen dhe pėr tė bere te brendshmet e femijes te lėvizin. Shmangni sheqerin se ai lidhet me zorrėt. Ju mund tė pėrdorni doza tė mėdha tė magnezit, vitaminė C ose Probiotike pėr tė nxitur lėvizjen e zorrėve. Fėmijėt tė cilėt kanė shkallė tė mesme te lėvizjeve te zorrėve kanė te lenduara paretet e zorreve dhe gjate Jashteqitjes mund te shkaktoje dhimbje, mund tė ketė njė frikė dhimbje ndaj duhet tė pėrpiqemi pėr tė mbajtur atė nen kontroll.

10-Pse fėmija im han gjatė gjithė ditės dhe nuk fiton peshė? Ērregullime tė zorrėve mund tė shkaktojnė njė njollė brenda zorrėve, Veshjet ne muret e Zorreve krijojne ate qė ēdo ushqim do tė kalojė drejt e ne jashteqitje , nė vend se tė ketė ushqyer dhe vitaminat e saj te jene absorbuar nga organizmi. Zorrėt i tregojne trurit se nuk kane marrė asgjė nga ushqimi, kėshtu qė perseri i hahet. Malabsorption ėshtė e shėrueshme. Duke vene fėmijėn tuaj nė dietė GFCFSF ėshtė njė fillim i mirė dhe pėr tė Kuruar fėmijėn tuaj nga njė gastroenterologist do tė tregojnė problemet dhe do tė lejojnė pėr trajtim temetejshem. Kontrollo pėr mangėsi te acidit malik. Mjekimi ėshtė yndyror dhe pershpejton thithjen me Enzimat ndihmese. 11-Pse fėmija im vetėm don tė pijė lėng dhe te haje, patate tė skuqura dhe cookies (edhe nėse ato janė GFCFSF)?

Tė gjithė fėmijėt me autizėm ose jo, do tė donin per tė ngrėnė Ushqime tė shijshme si patatina etj. gjatė gjithė ditės.

Detyra jote si prind ėshtė pėr tė ushqyer Femijet tuaj me Ushqime te shendetshme e bazuar ne nje dietė ushqyese.

Fmijėt me ASD preferojnė kėto ushqime sepse ato ushqejnė varėsine e tyre pėr gluten dhe kazeinė, por ata ofrojnė pak ose aspak vlera ushqyesve, duke i ushqyer ne rradhe te pare me Myk-maja dhe duke zėne vendin e kalorive.

12-Pse fėmija im ka diarre? Mė shumė 70% e fėmijėve tė ASD kane sėmundje ne Stomak e Zorre dhe duhet tė jenė tė Kontrolluar nga Gastroenterolog dhe tė trajtohen. Duke vėnė fėmijėn tuaj nė dietė GFCFSF, trajtimin Kundra Mykut , baktereve dhe largimin e ushqime alergjike do tė zgjidhni problemin e diarrese.

13-Pse fėmija im nuk sėmuret? Hiperimuniteti ėshtė i pėrbashkėt dhe do tė thotė qė sistemi imunitar i fėmijės suaj ėshtė duke punuar jashtė orarit. Kjo nuk ėshtė domosdoshmėrisht njė gjė e mirė. Duke pasur njė teste immunologist do tė ju lejojnė tė dinė se ēfarė po ndodh me sistemin imunitar tė fėmijės suaj nė mėnyrė qė ju mund tė trajtoni ato. Gjithashtu fakti qe femijet me ASD nuk semuret lidhet me Paaftesine e sistemit per te vepruar ndaj Infeksioneve,Viruseve, Bakterieve etj.

14-Pse fėmija im tė ketė urinen ne erė amoniak? Urina e koncentruar ėshtė shkaktuar nga nje futje jo e mjaftueshme likuide dhe mund tė shkaktojnė urinė qė tėkete arome si amoniak. Rritja e lėngjeve, veēanėrisht ujit qe konsumon me shumice eshte faktor qe sistemi i tij tretes nuk ka aftesi tretese dhe kerkon uje ne ndihme. Bakteret shkaktojnė eren e amoniakut ne Urine dhe mund tė trajtohen me njė Pastrues Stomaku, dhe shumė Probiotike. Konsideroni reduktimin e marrjes se proteinave.

15-Pse fėmija im me godit mua apo tė tjerėt? Frustrimi pėr shkak tė mungesės sė aftėsisė pėr tė komunikuar dhe dhimbjet, nė pėrgjithėsi lidhen me Tretjen. Marrjen e tyre nė dietė GFCFSF dhe trajtimi nga njė gastroenterologist do tė ndihmojė nė zgjidhjen e dhimbjes dhe do tė ndihmojė nė nxitjen e tė folurit. Gjetja e metodave alternative tė komunikimit do tu jepte fėmijės tuaj njė mundesi tė jetė nė gjendje tė ju tregoj atė qė ai dėshiron apo ka nevojė. Mėso pėr komunikim shtesė apo alternative.

16-Pse fėmija im Mbyll veshet apo demton kokėn e tij ose veten? Kur fėmijėt nuk mund tė rregullojė sistemin e tyre ndijor, ata shpesh kėrkojnė presion tė thellė nga goditjet e kokes se tyre ose tė angazhohen nė vetė-dėmtojnė sjelljes. Fėmijėt me dhimbje stomaku gjithashtu bėjnė kėto gjėra. Merrni njė gastroenterologist tė fushės.

17-Pse nuk mund fėmija im tė dalė nė dyqan , Kinema me familjen e tij? Fėmijėt me ASD mund tė acarohen shumė lehtė pasi ata nuk mund perceptojne procesin e tė gjitha pamjeve, tė erėrave, tingujve, dhe te pershtaten me turmat mirė. Provoni per tė shkuar atje kur qendra tregetare apo Kinemaja ėshtė e qetė dhe turma ėshtė e vogėl, Keshtu edhe Femija dalengadale mesohet me Rutinen e njerezve dhe Zhurmave.

18-Pse fėmija im duket i shurdhėr? Disa fėmijė duket se nuk dėgjojnė dhe kjo nuk ka rėndėsi se si ju flisni me zė tė lartė apo te ulet por mund tė tė dėgjojnė shume mire nėse ju pėshpėritni nė lidhje me njė Patatine nga 3 dhoma larg. Kjo ėshtė shumė e zakonshme pėr njė familje tė jetė e shqetėsuar nese fėmija i tyre ėshtė i shurdhėr dhe pėr tė vizituar tek njė Audiologist pėr njė test tė dėgjimit. Kėto teste dėgjimi pothuajse gjithmonė dalin normal, kur njė fėmijė ka autizėm. Fėmijėt me mosfunksionim e integrimit ndijor nuk mund tė jetė nė gjendje tė procesojne tingujt dhe pamjet nė tė njėjtėn kohė dhe pėr ti’u pergjighur njė ose mė shumė komandave.

19-Perse fėmijėt me Autizem nuk vriten lehtė, apo nuk kane dhimbje? Kjo Dukuri pėrgjithėsisht do tė thotė njė mangėsi nė acidet yndyrore esenciale. Plotėsimi me .acide yndyrore do te permiresoje gjendjen e femijes.

20-Pse fėmija im behet si i ēmendur kur shtėpia sistemohet ne nje tjeter mėnyrė? Fėmijėt me ASD parapelqejne rutinėn, por duke i dhėnė atyre rutinė nuk ėshtė gjithmonė njė gjė e mirė, sepse atėherė ata nuk kanė aftėsitė pėrballuese kur gjėrat ndodhin ndryshe nga rutina. Ju nuk mund tė kontrolloni ēdo gjė qė ndodh nė jetėn e fėmijės suaj 24 ore ne dite aq me teper per ti mėsuar atyre aftėsine pėr njė ndryshim rutinė ėshtė vendimtare. Prishja e herepashershme e rutines eshte shume e domosdoshme per ti nxitur femijet tuaj te ndryshojne dhe te pershtaten me cdo situa.te te re eventuale.

21-Pse fėmija im shikon filma tė njėjta, ose pjesė tė njėjta tė filmave, ne menyre te pėrsėritur? Fėmijėt ASD jane te motivuar nga ngjashmėria dhe rutina. Rutinat janė ngushėllues. Nėse keni mundėsi, kufizoni kohen e tyre te ndjekjes se TV dhe kohės televizive dhe perpiquni te ndryshoni programet e shikuara nga femija i juaj!

22-Pse fėmija im perserit pėrmendėsh rreshta nga filmat , librat gjatė gjithė kohės? Echolalia ėshtė njė ēėshtje e zakonshme tek fėmijėt ASD. Ata jane nen efektin "papagall" pėr atė qė ata dėgjojnė. Duke pėrdorur njė "gjuhė" qasje funksionale dhe terapi te foluri do ti ndihmoni ne rregullimin e kesaj situate.

23-Tani qė fėmija im flet, pėrse nuk mund tė kemi njė bisedė te llogjikshme apo ai-ajo ti pėrgjigjet njė pyetje? Menyra e te folurit dhe bisedat janė tė ndryshme. Tė jesh nė gjendje pėr tė prodhuar fjalimin ėshtė hapi i parė dhe pastaj duke e pėrdorur atė funksionalisht ėshtė tjetėr hap. Mos harroni se truri i femijes tuaj eshte ende i pazhvilluar, femija i juaj ka degjuar dhe ka konservuar shume fjale ne koke per atij i duhet kohe ti pershtese ne menyren e te folurit+. Pėrdorni njė terapist gjuhe pėr tė rregulluar aftėsitė e bashkebisedimit.

24-Pse fėmija i im deshiron te luaje duke u rrotulluar me lodrat e tij ose duke rrotulluar rrotat e makinės sė tij pėr orė tė tėra? Kjo ėshtė tė jetė njė pėrzierje vetė-qetėsues dhe vetė-stimuluese e sjelljes. Dieta GFCFSF dhe trajtimi kundra Myk-maja ndihmon ne rregullimin e kasaj shfaqje. ABA ose Floortime jane metoda qe mund tė ndihmojnė fėmijėt tė mėsojnė se si tė pėrdorin lodra e tyre tė pėrshtatshme.

25-Pse e fėmijes tim nuk i pėlqen ta pėrqafoj? Fėmijėt me ASD kanė vetėmbrojtje te ndijshme dhe ėshtė e vėshtirė pėr ata qė tė tolerojnė disa lloje tė prekuri. Puna me njė terapist profesional tė trajnuar nė integrimin ndijor pėr tė ndihmuar fėmijėn tuaj tė mėsojė pėr tė rregulluar sistemin e tij shqisor. Pasi femijja i juaj te kete kaluar fazat e para te rikuperimit do te kuptoni se eshte teper i dashur me ju dhe te tjeret.

26-Pse fėmija im shikon objekte nga cepi i syve tė tij? Vizioni Hyperperipheral ėshtė njė Stim. Ėshtė mė keq kur Myku- majaja janė te pranishėm.

27-Pse fėmija im preferon tė jetė vetėm me familjen e tij ose miqtė tane te ngushte? Shumė fėmijė "Shikojne, Vėzhgojne, Dėgjojne", por nuk mund "tė shkojnė nė" nė njė situatė pershtatje si kolegėt e tyre te vegjel. Nuk ėshtė gjithmonė zgjedhje, ata mund tė duan pėr tu shmangur, por ata nuk e dinė se si, pra ata duhet tė mėsohen dhe nuk duhen vecuar nga turmat. Mbistimulimi shqisor mund tė jetė njė shkak . Krijimi i njė mundėsie edukimi tė qetė pėr t'u angazhuar me tė tjerėt duhet aplikuar.

28-Pse fėmija im han gjėra qė nuk janė ushqim? Shpesh femijet me ASD provojne te hane objektet jo-ushqimore si, flokėt druri ,suva etj dhe kjo ėshtė shkaktuar nga njė mangėsi e Mineraleve. Testoni nivelet e tyre minerale dhe rregullojini me ane te suplementeve..

29-Pse fėmija im eshte hiperaktiv? Fėmijėt me ASD duhet tė Para -mėsohen pėr tė rregulluar sistemin e tyre te sjelljes. Pėrdorni njė terapist-shqisor per tė trajnuar femijen. Shumė studime tregojnė se ngjyrosesit e ushqimit dhe preservativet shkaktojnė Hiperactivitet. Hiq ngjyrat dhe preservatives nga ushqimet dhe dieta. Ngjyrosesit gjenden ne ushqimet e konservuara , lengjet e pijet e ndryshme etj. Myku- maja ėshtė njė shkak i zakonshėm i Hiperactivitetit.

30-Pse fėmija im nuk mund te perqendrohet ? Fėmijėt me ASD kanė vėshtirėsi te qėndrojnė nė detyrė pėr njė numėr arsyesh. Gjėrat qė ndihmojnė janė dieta GFCFSF, trajtimi kundra Mylut- maja, vitamina dhe shtojcave dhe Detoksifikimi apo Pastrimi pėr tė hequr metale tė rėnda...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://newballkan.albanianforum.net
 
Autizmi dhe Kujdesi tek femijet.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: Shkencat Natyrore, Shoqerore dhe Ekonomike :: Trupi dhe Shendeti-
Kėrce tek: