NEWBALLKAN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

 

 11 Mashtrusit socialiste te vitit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

11 Mashtrusit socialiste te vitit Empty
MesazhTitulli: 11 Mashtrusit socialiste te vitit   11 Mashtrusit socialiste te vitit EmptyMon Dec 24, 2012 3:32 am

11 mashtruesit e vitit...

Nė mungesė tė alternativave politike, Partia Socialiste ka vėnė nė themel tė saj politikėn e shpifjes si "tė vetmen rrugė" pėr tė ngjallur interesin e shqiptarėve. Janė shtatė deputetėt tė dėnuar nga gjykatat e vendit dhe 6 tė tjerė me nė krye Edi Ramėn dhe Gramoz Ruēin qė janė nė proces pėr shpifje. Me njė grup deputetėsh tė kryesuar nga Ruēi qė mbajnė rekord pėr shpifje, PS ėshtė ēertifikuar si partia e tė pavėrtetave. Rekordin e shpifėsve e mban deputeti Saimir Tahiri, i cili ėshtė dėnuar 2 herė nga gjykata dhe pret tė dėnohet sėrish nga njė tjetėr proces gjyqėsor qė ka me zėvendėsdrejtorin e Policisė sė Shtetit, Agron Kuliēaj. Kanė qenė tė shumta rastet kur deklaratat e tyre kanė pėrfunduar vetėm nė podiume apo foltore dhe jo nė zyrat e Prokurorisė, pasi nuk janė shoqėruar nga dokumente qė i mbėshtesin ato. Deputetėt e Partisė Socialiste tė dėnuar deri tani me gjobė pėr shkak tė shpifjeve janė tė shumtė, mjafton tė pėrmendim rastet e deputetėve Eduard Shalsi, Erion Braēe, Ermonela Felaj, Artan Gaēi, Taulant Balla dhe Mimi Kodheli, tė cilėt janė dėnuar pėr shkak tė mungesės sė faktimit tė deklaratave. Jo rastėsisht, deputetėt e dėnuar pėr shpifje rezultojnė tė jenė "nxėnėsit" e shkollės politike "Qemal Stafa", themeluar nga kreu i PS-sė, Edi Rama. Lista e deputetėve socialistė, tė cilėt figurojnė tė paditur nė zyrat e drejtėsisė ėshtė e gjatė. Ajo kryesohet nga vetė kreu i PS-sė, Edi Rama i paditur pėr shpifje nga ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu. Saimir Tahiri, i cili numėron njė sėrė padish tė ngritura nė Prokurorinė e Tiranės gjithashtu tė akuzuar pėr shpifje janė edhe deputetėt Taulant Balla, Eduard Shalsi, Eltar Deda, Artan Gaēe, Besnik Bare dhe Gramoz Ruēi. Pėr kėta deputetė pritet qė gjykata tė japė vendimin e saj nė lidhje me akuzat, vendime tė cilat deri tani kanė rezultuar tė jenė shpifje. Partia Socialiste prej vitesh ka humbur besueshmėrinė e saj nė opinionin publik, shkak i sė cilės ėshtė jo vetėm mungesa reale e njė programi politik, por edhe mashtrimi qė deputetėt e saj me urdhėr tė kryetarit Rama deklarojnė nė opinionin publik. Degradimin tėrėsor Partisė Socialiste po ia jep sė fundi rrėzimi i njėpasnjėshėm i shpifjeve tė deputetėve socialistė nga sistemi gjyqėsor nė vend.

Gjykata e Tiranės gjobit me 20 milionė lekė Artan Gaēin pėr shpifje

Gjykata e Tiranės ka vendosur qė deputeti Gaēi tė dėmshpėrblejė me 2 milionė lekė tė reja deputeten Vokshi pėr shpifje ndaj saj. Ky i fundit nė njė konferencė pėr shtyp deklaroi se, "bashkėshortit tė ish-kėshilltares sė Kryeministrit i janė kaluar kontrata pėr blerje nafte nga nėntoka shqiptare pėr 25 vjet". Sipas tij, "3 zonat naftėmbajtėse qė i janė falur Albana Vokshit, kanė qenė prodhuese tė naftės prej vitesh". Ndėrkohė, deputetja e mazhorancės ka tė hapura edhe gjashtė procese tė tjera gjyqėsore me kolegėt socialistė, tė cilėve u kėrkon si dėmshpėrblim shuma nga 10 deri nė 50 mijė euro pėr dėmin e krijuar si pasojė e deklaratave tė tyre. Deputetėt socialistė e kanė akuzuar zonjėn Vokshi pėr tė ardhurat e padeklaruara tė pėrfituara nga bashkėjetuesi i saj, Arian Tartari, nga koncesionet e naftės dhėnė kompanisė "Stream Oil" dhe si njė nga aksionerėt e kompanisė "Vision Construksion".

3.3 milionė lekė gjobė Tahirit pėr shpifje ndaj Vokshit

Gjykata e Shkallės sė Parė tė Tiranės gjobiti deputetin e PS, Saimir Tahiri, me 3.3 milionė lekė tė reja pas padisė sė bėrė nga deputetja e PD, Albana Vokshi pėr shpifje. Nė argumentin e vendimit, trupi gjykues u shpreh se gjoba ėshtė mėnyrė dėmshpėrblimi pėr dėmin jashtėkontraktor qė deputeti socialist i ka shkaktuar koleges sė tij demokrate. Gjoba u vendos pas shqyrtimit tė padisė civile pėr shpifje qė deputetja demokrate, Albana Vokshi kishte depozituar nė gjykatė. Sipas trupit gjykues tė ēėshtjes, dėmshpėrblimi do tė jetė pėr tė shlyer dėmin jashtėkontraktor qė deputeti socialist i ka shkaktuar deputetes Vokshi.

Eduard Shalsi dėnohet me 10 milionė lekė pėr shpifje

Pak kohė mė parė, Gjykata e Tiranės gjobiti me 10 milionė lekė deputetin e Partisė Socialiste, Eduard Shalsi, pėr shpifje publike ndaj deputetes sė Partisė Demokratike, Albana Vokshi. Njė vendim gjyqėsor i Gjykatės sė Shkallės sė Parė Tiranė, detyron deputetin Shalsi tė dėmshpėrblejė Albana Vokshin me 10 milionė lekė tė vjetra. Vendimi pėr gjobėn ndaj Shalsit ėshtė shpallur pak kohė mė parė nė Gjykatėn e Tiranės. Pas 11 seancash gjyqėsore, gjykata ka vlerėsuar pranimin e kėrkesė-padisė pėr "shpėrblim dėmi jopasuror" tė depozituar nga deputetja e PD, Albana Vokshi.

10 milionė lekė gjobė pėr shpifje deputetes sė PS, Ermonela Felaj

Gjykata e Tiranės dėnon me 1 milion lekė gjobė deputeten e PS-sė, Ermonela Felaj. Vendimi u dha pėr shkaktimin e dėmit jopasuror ndaj njė biznesi, konkretisht kompanisė sė ndėrtimit "Ferar". Nė vendimin e gjykatės thuhej se deklaratat e deputetes sė PS-sė pėrbėjnė shkelje tė ligjit dhe pėr kėtė ka vendosur ta dėnojė atė duke e detyruar tė dėmshpėrblejė kompaninė "Ferar", pėr dėmin qė i ka shkaktuar. Sipas deputetes, kjo kompani ėshtė e afėrt me ministrin dhe ėshtė favorizuar nė kėto procedura. "Ferar", reagoi menjėherė duke e paditur Felajn pėr shpifje.

10 milionė lekė gjobė Braēes pėr shpifje ndaj Vokshit

Deputeti i PS, Erion Braēe ėshtė dėnuar nga Gjykata e Shkallės sė Parė nė Tiranė, me 1 milion lekė tė reja gjobė pėr shpifje ndaj deputetes Albana Vokshi. Gjykata e Tiranės e ka dėnuar Braēen, pasi ky i fundit e akuzonte Vokshin se me anė tė postit tė saj ka favorizuar pėrfitimet e koncesioneve nga ana e bashkėjetuesit tė saj. Nė padinė e saj, Vokshi pretendonte se shpifjet nė emrin e saj i kanė cenuar dinjitetin e reputacionin. Nė padi pretendohet se Vokshi nuk e ka deklaruar pasurinė e Arian Tartarit, pasi ai nuk ėshtė bashkėshorti i saj, por bashkėjetues. Pėr tė njėjtat akuza, Vokshi ka paditur edhe disa ligjvėnės sė tjerė socialistė...

Tahiri dėnohet me 10 milionė lekė gjobė pėr shpifje ndaj fėmijėve tė Kryeministrit

Gjykata e Apelit ka lėnė nė fuqi vendimin e Gjykatės sė Shkallės sė Parė, e cila kishte vendosur njė dėmshpėrblim qė deputeti socialist duhet t'u jepte dy fėmijėve tė Kryeministrit. Por, Gjykata e Apelit ka vendosur tė ulė dėmshpėrblimin nga 2.5 milionė lekė tė reja nė 1 milion lekė reja pėr deputetin Tahiri, i cili akuzohet pėr shpifje ndaj dy fėmijėve tė Kryeministrit Sali Berisha.

7 milionė lekė gjobė Ballės pėr shpifje ndaj Kuliēajt

Gjykata e Tiranės ka marrė nė shqyrtim padinė e zėvendėsdrejtorit tė Policisė sė Shtetit, Agron Kuliēaj, i cili akuzonte deputetin socialist pėr shpifje dhe cenim tė imazhit. Gjyqtarja Rozeta Vigani mori nė shqyrtim ēėshtjen nė ngarkim tė Ballės, duke e dėnuar atė me gjobė prej 700 mijė lekėsh tė reja. Balla duhet t'i paguajė tashmė Kuliēajt 700 mijė lekė tė reja dėmshpėrblim, pėr akuzat e hedhura.

Mimi Kodheli dėnohet me 2.5 milionė lekė gobė pėr shpifje..

Mimi Kodheli, socialistja tjetėr, ėshtė paditur nga kolegia e saj e PD-sė, Albana Vokshi. Gjykata e Shkallės sė Parė e ka konsideruar fajtore Kodhelin dhe e ka ndėshkuar me 2.5 milionė lekė gjobė, tė cilat ajo do tė duhet t'ia paguajė zonjės Vokshi. Pėr momentin, ēėshtja ėshtė nė Apel. Zonja Vokshi ėshtė tėrhequr nga kėrkesa e saj pėr kėtė shumė parash dhe ka kėrkuar vetėm dėnimin e zonjės Kodheli dhe detyrimin e saj pėr tė paguar vlerėn simbolike prej njė euroje....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://newballkan.albanianforum.net
 
11 Mashtrusit socialiste te vitit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: