NEWBALLKAN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

 

 Funeralisti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

Funeralisti Empty
MesazhTitulli: Funeralisti   Funeralisti EmptySat Jan 21, 2012 5:20 am

Funeralisti

..
Prej vitit 2009 dhe me kulmimin e 21 janarit, Edi Rama ka portretizuar politikėn e funeralistit, si njė politikan qė e kėrkon vdekjen pėr pėrfitime politike. Ėshtė njė prapaktheu nė mekanizmat e diktaturės enveriste, e zbatuar tani pa asnjė droje humane, me falangat e Bllokut, por edhe me kosto tė larta pėr integrimin e vendit. Edhe sot, ai ka vendosur tė veshė kostumin e funeralistit, si e vetmja mėnyrė pėr tė mbetur si alternativė nė politikė

Prej vitit 2009 (nė fakt mė herėt, mė herėt edhe se homazhet nė bulevard pėr Kosta Trebickėn) dhe me kulmimin e 21 janarit, Edi Rama ka portretizuar politikėn e funeralistit. Kėtė e ka bėrė mė sė miri, jo si njė politikan pėr tė cilin ėshtė vetėdeklaruar se “nuk ėshtė njė politikan”, por si njė politikan qė e kėrkon vdekjen pėr pėrfitime politike.
Mė ketė mėnyrė tė sjelluri, apo tė bėrit politikė, Edi Rama ka bėrė njė prapaktheu nė mekanizmat e diktaturės enveriste. Kėtė mekanziėm e zbaton tani pa asnjė droje humane, duke keqpėrdorur falangat e Bllokut. Sigurisht, e gjithė kjo mėnyrė tė sjelluri, apo tė zbrit politik prej Edi Ramės, nuk mund tė shihet e shkėputur nga kostoja e lartė, e integrimit tė vendit.
Nė kėtė frymė, Edi Rama ka paralajmėruar edhe homazhet e radhės sot.
Sikurse edhe gjatė homazheve pėr Kosta Trebickėn edhe sot Edi Rama, nė qendėr tė homazheve, do tė ketė mashtrimet, lidhur me 21 janarin.
Themi mashtrimet, sepse qė prej dy netėsh kur u shfaq edhe njė tjetėr video-pėrgjim i Dritan Rriftit, pėr veten e vetė, Edi Rama ndjehet “i ēarmatosur” nga motivi, i gėnjeshtėrt, me tė cilin nxori plot njė vit mė parė protestuesit nė bulevardin kryesor tė Tiranės. Qė ndjehet “i ēarmatosur” Edi Rama, ajo dukshėm u konfirmuar qė parmbrėmė, por edhe gjatė gjithė natės e mbrėmjes sė kaluar, kur altoparlantėt e tij, por edhe ai vetė, amplifikonin flakjen e Dritan Priftit, si njė morr i shtypur me thonj dhe hedhjen e tij, nė derėn e prokurorisė.
Afėrmendsh, ndėrsa qė nga dy net mė parė Dritan Prifti nuk i bėn punė mė si i keqpėrdorur, atėherė atij i duhet njė motiv tjetėr pėr tė mbajtur nga sot e nė vazhdim, tė karikuar, “protestuesit me mėditje”.
Pėr aq kohė, sa Dritan Prifti “e tėrhoqi prej hundėsh” Edi Ramėn edhe ky nga ana e vetė, i ktheu reston, kur i dha leje dje prokurorisė, qė tė nisė hetimet edhe pėr Dritan Priftin.
Sigurisht, para se tė flakte si njė rreckė Dritan priftin, Edi Rama, ka menduar pėr njė motiv tjetėr tė gėnjeshtėrt, pėr tė justifikuar grumbullimin e radhės, tė turmės sė tij tė “protestuesve me mėditje”. Dhe ky motiv, nga sot e nė vazhdim, pritet tė jetė amplifikimi i “keqardhjes” ( e ngjashme me atė pėr Kosta Trebickėn) pėr viktimat e 21 janarit.
Pėr tė bėrė sa mė mirė kėtė shtirje tė radhės, ka sajuar sot njė konferencė tė salla e Akademisė sė Arteve, ku ndėrsa vetėm ai do tė jetė i vetmi nekropolitik qė do tė flasė, do tė derdhin lot dhimbje familjarėt e viktimave..., ndėrsa pjesa tjetėr e auditorit, nuk do tė ndryshojė nė formė e nė pėrmbajtje nga ai i 20 viteve mė parė. Duke zgjedhur keqpėrdorimin e familjarėve tė viktimave sot nė konferencėn e tek Akademia e Arteve, do tė synojė ti drejtohet pjesės tjetėr ėt auditorit, Edi Rama do tė flasė njėsoj si 20 vjet mė parė, kur tentoi restaurimin e komunizmit, me porosinė e Ramiz Alisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://newballkan.albanianforum.net
 
Funeralisti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Kronika-
Kėrce tek: