NEWBALLKAN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

 

 A ėshtė Edi Rama pjesė e celulės antiamerikane?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

A ėshtė Edi Rama pjesė e celulės antiamerikane? Empty
MesazhTitulli: A ėshtė Edi Rama pjesė e celulės antiamerikane?   A ėshtė Edi Rama pjesė e celulės antiamerikane? EmptySat Jan 14, 2012 8:16 am

Kryesocialisti Edi Rama me serlivilizmin e tij tė paparė pėr diplomatėt amerikanė tregon pėrpjekjen pėr tė hequr imazhin e tij si njė antiamerikan i provuar. Mjafton tė kujtojmė refuzimin rregullisht qė ai, nė krye tė opozitės, i ka bėrė apeleve tė ndryshme tė SHBA-ve. Kėshtu, Rama i pėrgjėrohet sė fundmi, pėrmes njė letre, njė ambasadori tė dalė nė pension para kohe, nė njė kohė qė i ka thėnė JO tė prerė disa herė Amerikės zyrtare, Departamentit tė Shtetit dhe pėrfaqėsuesve mė tė lartė tė tij.

“Proamerikani” Rama i ka thėnė jo tė gjitha kėrkesave dhe projekteve tė autoriteteve amerikane. Dhe pėrpjekja e tij maksimale pėr t’iu servilosur qeverisė amerikane e diplomatėve tė tij, vjen ndėrkohė qė vetėm pak muaj mė parė, z.Rama i tha jo disa herė, apeleve dhe propozimeve tė qeverisė amerikane, tė tė dėrguarit tė posaēėm, Zėvėndėsndihmės Sekretari i Shtetit pėr Euroazinė e Shtetit Tomas Kantrimen, apo edhe Ndihmėssekretarit Amerikan tė Shtetit, Filip Gordon, etj.

Po ashtu, “proamerikani” Rama i tha jo Ambasadorit Arvizu kur apeloi pėr qetėsi nga dy forcat politike, duke kėrkuar tė shmangin tubimet publike dimrin e shkuar. Tė gjithė shqiptarėt i kanė tė freskėta pėrpjekjet amerikane pėr tė ndryshuar qėndrimin agresiv tė liderit tė opozitės para, por edhe sidomos pas 21 janarit e demonstratės sė kryesuar prej Edi Ramės, e cila solli pėr pasoje dhe vdekjen e katėr qytetarėve.

Vijimėsisht, “proamerikani” Rama refuzoi kėrkesat e amerikaneve pėr tė hyrė nė Parlament, nė mėnyrė fare flagrante edhe kėrkesėn e qartė tė autoriteteve amerikane pėr tė votuar ligjin e Gjykatave Administrative. E bėri kėtė duke detyruar qeverinė amerikane qė pas refuzimit tė pėrsėritur tė votimit tė ligjit, tė anulonte deri financimin pėr kėtė projekt tė rėndėsishėm pėr biznesin dhe investitorėt nė vend.

Ndaj kur lexon kėtė letėr pa asnjė objekt tė Edi Ramės, kupton se ėshtė asgjė mė shumė se njė letėr vetėm pėr t’u dukur si burrė i mirė me amerikanet e pėr tė treguar se e do popullin amerikan.
Ca mė shumė, pėr tė treguar se ėshtė proamerikan. Duke e bėrė kėtė, pikėrisht tani pas humbjes edhe tė zgjedhjeve lokale.

E gjitha kjo tė bėn tė besosh se ndoshta kjo letėr ėshtė shkruar jo pėr Uidhersin se sa pėr tė treguar se kryesocialisti nuk ėshtė pjesė e celulės antiamerikane, njė kompleks ky qė Rama e ka pas deklaratės sė ambasadorit aktual tė SHBA-ve. Edhe pse diplomati amerikan nuk i ka pėrmendur me emra anėtarėt e kėsaj celule, ka thėnė qė ne e dimė se kush janė ata, mesa duket, anėtarėt e celulės antiamerikane i di edhe Edi Rama, nė mos qoftė kryetari i tyre.

Ky opinion tė krijohet pasi ke lexuar letrėn e z.Rama pėr Uidhers. Si dhe lind pyetja: A ėshtė Edi Rama pjesė e celulės antiamerikane?................
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://newballkan.albanianforum.net
 
A ėshtė Edi Rama pjesė e celulės antiamerikane?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: