NEWBALLKAN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

 

 Opozitė qesharake, shmang nė mėnyrė tė turpshme llogaridhėnien para shqiptarėve pėr bllokimin e integrimit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

Opozitė qesharake, shmang nė mėnyrė tė turpshme llogaridhėnien para shqiptarėve pėr bllokimin e integrimit  Empty
MesazhTitulli: Opozitė qesharake, shmang nė mėnyrė tė turpshme llogaridhėnien para shqiptarėve pėr bllokimin e integrimit    Opozitė qesharake, shmang nė mėnyrė tė turpshme llogaridhėnien para shqiptarėve pėr bllokimin e integrimit  EmptyThu Oct 13, 2011 6:24 am

Opozitė qesharake, shmang nė mėnyrė tė turpshme llogaridhėnien para shqiptarėve pėr bllokimin e integrimit

- Shefi i mazhorancės fton opozitėn pėr bashkėpunim nė funksion tė reformės zgjedhore si dhe diskutimeve pėr rregulloren e Parlamentit. Duke prezantuar ofertėn e konsensusit, Berisha tha se mazhoranca s’mund tė diktojė opozitėn, pasi pėr kėtė tė fundit do flasin shqiptarėt nė 2013-ėn, ku fitorja e koalicionit do jetė me 313 mijė vota mė shumė

UPDATE- Kuvendi i Shqipėrisė nisi sot seancėn e radhės plenare me diskutime pėr progres-raportin e Komisionit Evropian, pėr Shqipėrinė. Mazhoranca bėri pėrgjegjėse opozitėn pėr mos marrjen e statusit tė vendit kandidat edhe pėr kėtė vit. Nga foltorja e Kuvendit, kryeministri Sali Berisha garantoi se Qeveria do bėjė gjithēka qė procesi i integrimit evropian tė vendit, tė jetė njė proces i pakthyeshėm. “Kjo qeveri do tė bėjė gjithēka qė procesi i integrimit nė Bashkimin Evropian tė jetė i pakthyeshėm dhe pėr ta afruar vendin tonė drejt tij. Por qė shqiptarėt ta gėzojnė kėtė proces me dinjitet, duhet qė secili prej tyre ta marrė si njė proces tė bazuar nė meritė dhe performancė”- u shpreh Berisha. Ai tha se Shqipėria ka hedhur hapa tė konsiderueshėm drejt afrimit me vendet e zhvilluara tė perėndimit, teksa vetėm me rritjen e pagave dhe pensioneve, vendui ynė ka lėnė pas 3 vende anėtare tė BE. “Pikėrisht se kemi ndjekur standardet, ne ia kemi arritur qė me rritjen e pagave dhe tė pensioneve ne tė lėmė prapa 2-3 vende tė BE-sė. Se kemi ndjekur kėto standarde, ne kemi sot nė sistemin tonė arsimor, nivelet mė tė larta tė rekrutimit nė Evropė dhe nė botė. Se kemi ndjekur kėto standarde, Shqipėria arriti nivele tė jashtėzakonshme ekonomike. Se kemi ndjekur kėto standarde, renditemi sot nė njė nga vendet qė garanton mė mirė se tė tjerėt, investimet e huaja nė vend. Se kemi ndjekur kėto standarde, ia kemi dalė qė eksportet e kėtij vendi tė 3-fishohen nė pak vite. Se kemi ndjekur kėto standarde, Shqipėria sot ėshtė sot anėtare e NATO-s dhe shqiptarėt lėvizin tė lirė nė mbarė Evropėn. Ky ėshtė zotimi ynė”- deklaroi Berisha.
Por sipas tij, ka edhe njė realitet tjetėr, ai qė fal opozita. E cila sipas Kryeministrit voton kundėr rritjes sė pagave dhe pensioneve; kundėr uljes sė taksave; kundėr gjėrave qė pėrmirėsojnė jetėn e qytetarėve. “Opozita e miliarderėve voton kundėr rritjes sė pensioneve, kundėr uljes sė taksave, ndihmės ekonomike. Kėta zotėrinj nuk kanė bllokuar vetėm ligjet me 3/5-at, por kanė votuar kundėr tė gjitha ligjeve tė votuara nė kėtė sallė. Sepse e keqja juaj ėshtė e mira e tyre, ata duan tė fėrkojnė duart me varfėrinė, pensionet tuaja tė ulėta e izolimin tuaj. Unike nė historinė e Europės qė njė opozitė nga mėngjesi deri nė darkė lufton kundėr vizave si pėrpjekja mė diabolike qė u bė, pėr tė justifikuar turpin e tyre kur vetė lėvizin me pasaporta diplomatike”- tha Kryeministri, ndėrsa pėrsėriti dhe njėherė ftesėn pėr bashkėpunim me opozitėn pėr reformėn zgjedhore dhe rregulloren e parlamentit. “Mbetet i vendosur dhe i hapur pėr bashkėpunim konstruktiv me opozitėn, mbi bazėn e parimeve tė shpallura. Nė doni tė ulemi pėr reformėn zgjedhore, jam absolutisht dakord; nė doni pėr reformėn e rregullores jam pėrsėri absolutisht dakord. Nėse nuk doni, hartoni tė gjitha amendamentet, ēojini nė Komisionin e Venecias dhe hajde t’i miratojmė. Mbetem konstruktiv mbi parimet, por jam i bindur se nuk ju lė kryetari, i cili ka interesa personale. Unė nuk kam asgjė me asnjė nga fėmijėt, por kur ata manifestojnė sjelljen e etėrve komunistė, pėr kėtė reagoj. Kryetari juaj i thotė “Jo” gjithė botės dhe bėn letra tė pėshtirosura. Nėse doni tė uleni pėr reformėn zgjedhore apo tė rregullores jam dakord. Harrojeni ju dhe Rama qė atė qė s’merrni dot me votė, ta merrni me tryezė. Sa pėr rregulloren e Kuvendit, nuk do tė ndodhė kurrė qė tė eliminojmė parlamentarizmin. Ne, nuk ju diktojmė asgjė, por kjo ėshtė oferta jonė. 2013 vjen shumė shpejt dhe ne do t’ju japin 313 mijė vota mė pak. Vazhdoni bėrtisni, rroftė kryetari”- deklaroi mė tej kryeministri Berisha.

Bregu: Rama i bėri shqiptarėt tė ndjehen keq

“Qytetarėt shqiptarė dje u ndjenė keq me publikimin e Progres-Raportit tė Komisionit Evropian dhe kjo pėr faj tė opozitės”. Kėshtu u shpreh ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu, sot nė seancė plenare, duke komentuar rezultatet e kėtij dokumenti tė publikuar dje pėr Shqipėrinė dhe vendet e tjera qė aspirojnė tė integrohen nė Bashkimin Evropian. “Statusi i kandidatit pėr Shqipėrinė, u refuzua nga bojkoti i opozitės. Eshtė kjo opozitė qė ka refuzuar tė votojė ligje disa herė me radhė. Pėrgjegjėsia pėr drejtimin e kėtij vendi ėshtė e mazhorancės, por ajo e bllokimit tė votimit tė ligjeve nė Kuvend, ėshtė e opozitės. Ju vazhdoni tė ndėrtoni bllokun tuaj neo-komunist, por 94 pėrqind e shqiptarėve qė aspirojnė Bashkimin Evropian, do ta rrėzojnė atė”- deklaroi ministrja Bregu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://newballkan.albanianforum.net
 
Opozitė qesharake, shmang nė mėnyrė tė turpshme llogaridhėnien para shqiptarėve pėr bllokimin e integrimit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: